Jodie Foster má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy

Jodie Foster
Herečka Jodie Foster v rozhovore pre americký týždenník People prezradila, že o Chodníku slávy sa často rozprávala aj s mamou. Foto: Jordan Strauss/Invision/AP

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Americká herečka, režisérka a producentka Jodie Foster má hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy. Ceremoniál, počas ktorého 53-ročná rodáčka z Los Angeles podľa vlastných slov cítila silnú nostalgiu, sa konal v stredu.

„Vyrastala som niekoľko blokov od Hollywood Boulevard a chodila som tadiaľto každý deň. Pýtala som sa sama seba, či raz budem mať aj ja hviezdu na Chodníku slávy. Rozhodla som sa, že nebudem chcieť hviezdu na Hollywood Boulevard, až kým sa táto udalosť nebude spájať s filmom, pod ktorý sa podpíšem ako režisérka. Neviem, prečo to bolo pre mňa také dôležité, znie to hlúpo, ale preto som čakala celé tie roky,“ uviedla v príhovore Foster, ktorá zatiaľ naposledy ako režisérka pracovala na kriminálnej dráme Hra peňazí. Snímku uvedú do slovenských kín 2. júna.

Herečka v rozhovore pre americký týždenník People prezradila, že o Chodníku slávy sa často rozprávala aj s mamou. „Pripomína mi to, ako sme sa desať blokov odtiaľto s mamou rozprávali o Hollywood Boulevard a tiež o tom, čo predstavuje. Rozprávala nám o histórii tejto ulice, o Clarkovi Gableovi a všetkých tých premiérach v divadle Mann’s Chinese/Grauman’s Chinese. Je to naozaj veľká nostalgia a je to pre mňa veľká česť. Keď som bola dieťa, nemyslela som si, že sa môžem stať režisérkou, pretože som režisérky nikdy nevidela,“ vyjadrila sa.

Prítomným sa prihovorila aj herečka Kristen Stewart, ktorá sa s Foster predstavila vo filme Úkryt (2002). Dvadsaťšesťročná Američanka označila staršiu kolegyňu za svoj vzor.

Jodie Foster

debutovala pred kamerou ako trojročná v reklame a neskôr sa predstavila vo viacerých televíznych seriáloch. Ako osemročná účinkovala v rodinnej dobrodružnej dráme Napoleon a Samantha (1972). Známa je tiež z kriminálnej drámy Taxikár (1976), ktorá jej v roku 1977 vyniesla prvú nomináciu na Oscara.

Ceny americkej Akadémie filmových umení a vied získala za hlavné úlohy v snímkach Znásilnenie (1988) a Mlčanie jahniat (1991). V roku 1995 ju opäť nominovali za hlavnú úlohu v dráme Nell (1994). Okrem toho si zahrala aj v snímkach Alice tu už nebýva (1974), Bugsy Malone (1976), Tiene a hmla (1991), Návrat Sommersbyho (1993), Maverick (1994), Kontakt (1997), Anna a kráľ (1999), Škandál v katolíckej škole (2002), Príliš dlhé zásnuby (2004), Tajomný let (2005), Spojenec (2006), Niet návratu (2007), Carnage (2011) alebo Elysium (2013).

Ako režisérka pracovala napríklad na filmoch Človiečik Tate (1991), Domov na sviatky (1995) a Bobor (2011), pričom v prvom a treťom menovanom titule si aj zahrala.

Informácie pochádzajú z webstránky www.people.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jodie FosterKristen Stewart