Johnsonov návrh brexitu kritizuje nielen europarlament, podporu odmieta aj labourista Corbyn

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn.

Pracovná skupina Európskeho parlamentu (EP) pre brexit vo štvrtok vyhlásila, že nový návrh dohody o brexite, ktorý tento týždeň v Bruseli predstavil britský premiér Boris Johnson, „ani vzdialene nepripomína to, čo je potrebné pre nájdenie kompromisu“, o akom Johnson už niekoľko dní hovorí.

Výrazný odklon od spoločných záväzkov

Návrh britskej vlády je podľa tejto skupiny poslancov europarlamentu v mnohom ešte horší, než bola pôvodná dohoda, ktorú britskí poslanci trikrát odmietli.

„Návrhy zo strany Veľkej Británie sú nedostatočné a predstavujú výrazný odklon od spoločných záväzkov a cieľov,“ konštatovali členovia skupiny, ktorí ešte pred týmto vyjadrením konzultovali situáciu aj s vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom.

Názor tohto dočasného výboru europarlamentu je dôležitý, pretože v ňom zasadajú experti na problematiku brexitu zo všetkých veľkých politických frakcií v EP. Europarlament je pritom jednou zo strán, ktorá musí prípadnú dohodu s Britániou schváliť.

Johnson má navyše so svojím návrhom dohody o brexite problémy aj na domácej scéne. Jeremy Corbyn, líder britskej opozície a predseda Labouristickej strany, vo štvrtok vyhlásil, že za nový Johnsonov návrh nebude hlasovať v britskom parlamente ani jeden labourista.

Skomolená verzia starého plánu

Pri pohľade na parlamentné počty a pri zohľadnení toho, že Johnson minulý mesiac vyhodil zo svojej Konzervatívnej strany 21 poslancov, je tak veľmi pravdepodobné, že dohoda neprejde ani v britskom parlamente.

Podľa Corbyna Johnsonov nový plán je len „skomolenou verziou“ toho starého, na ktorom sa s EÚ dohodla ešte vláda Johnsonovej predchodkyne Theresy Mayovej, no britskí poslanci ho odmietli.

Premiér podľa Corbyna navyše „nekoná v dobrej viere“, keďže vie, že jeho plán všetci odmietnu, a predkladá ho aj tak, čím si rozohráva svoje vlastné politické hry.

Samotný Johnson vo štvrtok vyhlásil, že jeho plán je „skutočným pokusom o preklenutie priepasti“ medzi Londýnom a EÚ. Podľa zatiaľ kusých informácií, ktoré prenikli do médií, plán spočíva v tom, že Severné Írsko zostane súčasťou európskeho jednotného trhu v oblasti tovarov, avšak opustí colnú úniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJeremy Corbyn