Jordánsky kráľ sa bojí, že sa Sýria rozpadne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Občiansky konflikt by mohol viesť k rozdeleniu Sýrie, ak si prezident Baššár al-Asad nebude schopný udržať moc nad celou krajinou.

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS to v stredu povedal jordánsky kráľ Abdalláh II., podľa ktorého by takýto scenár spôsobil problémy v celom regióne na dlhé obdobie.

Ak nebude môcť vládnuť veľkej Sýrii, vytvorenie alavitskej enklávy by mohol byť plán B,“ vyhlásil jordánsky líder s tým, že to by bola tá najhoršia možnosť. „Rozpad veľkej Sýrie by znamenal, že každý sa bude snažiť získať nejakú časť,“ povedal Abdalláh II.

Jordánsky kráľ je presvedčený, že al-Asad sa nevzdá a bude naďalej bojovať proti opozičným povstalcom. „Je presvedčený, že je v práve, takže nevidí inú alternatívu,“ povedal. Zároveň vyjadril pochybnosť, či by bol v prípade al-Asadovho odchodu niekto v Sýrii schopný doviesť krajinu k politickej transformácii.

Syria
Foto: SITA/AP

Al-Asad je príslušníkom menšinovej sekty Alavitov, ktorá patrí k šiitskému islamu. Povstanie proti jeho vláde vedú väčšinou sunnitskí moslimovia.

Jordánsky minister informácií uviedol, že sýrsky premiér Rijád Hidžáb, ktorý ušiel zo Sýrie, sa nachádza v Jordánsku. Samí Maajtáh to povedal v stredu pre jordánsku agentúru Petra, čím ukončil špekulácie okolo Hidžábovho miesta pobytu.

Potom, ako sýrsky premiér s rodinou v pondelok opustil prezidenta Baššára al-Asada, sa šírili protichodné informácie, ktoré naznačovali, že Hidžáb sa môže nachádzať v Katare.

Maajtáh pôvodne tvrdil, že sýrsky premiér sa v Jordánsku nenachádza, no iný jordánsky predstaviteľ a povstalci Slobodnej sýrskej armády potvrdili, že Hidžáb ušiel s rodinou do Jordánska, hoci pôvodne plánoval cestu do Kataru, aj keď neuviedol, kedy. Dôvod konfliktných informácií nie je zatiaľ známy.

Ankara zdvihla v súvislosti so Sýriou varovný prst na Irán

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v stredu varoval svojho iránskeho rezortného partnera Alího Akbara Sálehího pred vyhláseniami, akých sa začiatkom týždňa dopustil jeden z generálov ozbrojených síl islamskej republiky.

Ten označil Turecko, Saudskú Arábiu a Katar za spoluvinníkov krviprelievania v Sýrii a pomocníkov „po vojne bažiacich Američanov“, čo Ankaru pobúrilo. Davutoglu podľa svojich slov počas stredajšieho rokovania „úprimne a priateľsky“ varoval šéfa iránskej diplomacie pred zopakovaním podobných stanovísk, keďže škodia aj samotnému Iránu.

Ako podotkol, „vyhlásenie síce nezaznelo z úst iránskeho lídra, no očakáva, že osoby zastávajúce oficiálne funkcie budú viac premýšľať pred tým, ako niečo povedia“.

Sálehí v utorok narýchlo odletel do Turecka, s ktorým mal Irán doteraz bezproblémové vzťahy. Turci dokonca pôsobili ako sprostredkovatelia pri rokovaniach o iránskom kontroverznom jadrovom programe. Turkov a Iráncov však hlboko rozdelil pohľad na situáciu v Sýrii, keďže kým Irán je za zotrvanie režimu prezidenta Baššára al-Asada pri moci, Turecko spoločne s väčšinou medzinárodného spoločenstva žiada jeho odchod.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abdalláh II.Ahmet DavutogluBaššár al-Asad