Jurčina v NHL zaznamenal gól a asistenciu, Gáborík asistoval

Jurčina

NEW YORK 14. februára (WEBNOVINY) – Najväčším hitom uplynulých dní v zámorskej hokejovej NHL je určite „zmŕtvychvstanie“ „ostrovanov“ z New Yorku. Tí dokázali zvíťaziť už v treťom zápase po sebe a v uplynulých dvoch stretnutiach nastrieľali spolu 16 gólov. V nedeľu sa ich obeťou stalo Buffalo, ktoré Islanders zdolali 7:6 po predĺžení. Hostia začali ako z partesu, Grabner otvoril skóre už po 40 sekundách, čo bol najrýchlejší gól Islanders v tejto sezóne. Nasledovala gólová prestrelka, v ktorej Buffalo väčšinou viedlo (2:1, 4:2, 5:4), no hostia dokázali vždy dotiahnuť. V závere začal úradovať aj slovenský bek v službách „ostrovanov“ Milan Jurčina, ktorý najprv v 52. min pri presilovke o dvoch hráčov prestrelil z vrcholu ľavého kruhu všetko, čo mu stálo v ceste, a vyrovnal na 5:5 a v nasledujúcej presilovke 5 na 4 rozohral akciu, pri ktorej Bailey vystrelil a Wishart dorazil puk za Millerov chrbát. Hokejisti z Long Islandu sa však dlho z vedenia netešili, v 54. min vyrovnal Stafford. Víťazstvo pre „ostrovanov“ napokon vybojoval svojím tretím gólom v stretnutí v 3. min predĺženia Michael Grabner. Dvadsaťtriročný rakúsky krídelník hrajúci v NHL len druhú sezónu sa svojimi výkonmi zaradil medzi kandidátov na Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika, keďže v uplynulej sezóne odohral len 20 zápasov. „O to sa vôbec nestarám, nesledujem štatistiky. Pokúšam sa len plniť svoju úlohu v tomto tíme, hrať zápasy, pozdvihnúť náš tím a pomôcť mu dosiahnuť ďalšie víťazstvá,“ skromne skonštatoval Grabner. Vďaka pätnástim gólom v ostatných štrnástich zápasoch sa Grabner dostal na úroveň najlepšieho strelca medzi nováčikmi, 24-gólového Logana Coutura zo San Jose. Grabnerovou obeťou bol Ryan Miller. Gólman Buffala nastúpil v 31. zápase v rade a inkasoval v sezóne rekordných 7 gólov. „Grabner sa v predĺžení dostal do brejku a dal mi gól, som znechutený,“ krátko zhodnotil stretnutie Miller. Dvadsaťsedemročný odchovanec hokeja v Liptovskom Mikuláši Jurčina zaznamenal v nedeľu 4. gól a 9. asistenciu v sezóne, no aj dve „mínusky“ počas takmer 22 minút na ľade. Jurčinov spoluhráč zo slovenskej reprezentácie obranca Buffala Andrej Sekera vyšiel v stretnutí naprázdno.

Pittsburgh zdecimovaný zraneniami a trestami začal proti New York Rangers vynikajúco – v 6. min viedol 2:0. Potom sa však v Madison Square Garden päťkrát po sebe tešili domáci „jazdci“, ktorí napokon zvíťazili 5:3. Jednou asistenciou k tomu prispel aj Marián Gáborík. Jeho strelu v 22. min obrana „tučniakov“ zablokovala, no odrazený puk vrátil Dubinsky pred bránku a pre Prospala už nebol problém prekonať Fleuryho a prvýkrát dostať Rangers do vedenia (3:2). Pre 29-ročného trenčianskeho odchovanca to bola 21. asistencia a celkovo 37. bod v 44 zápasoch. Slovenský kanonier však ťahá sériu 7 zápasov bez streleného gólu, pričom skôr v sezóne už zaznamenal aj 8 zápasov v rade bez zásahu.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára sa stal síce treťou hviezdou zápasu proti Detroitu, no po prehre 2:4 nemal najmenší dôvod na spokojnosť. Počas 26 minút síce vyslal 5 striel na Howarda, no bodovo vyšiel naprázdno a zaznamenal aj jeden dvojminútový trest a jednu „mínusku“. „Medvede“ doplatili na nečakané znovuzrodenie Toda Bertuzziho. Tridsaťšesťročný krídelník, pred rokmi pokladaný za najlepšieho silového útočníka v lige, strelil Thomasovi dva góly. Išlo o jeho prvý viacnásobný zásah v tomto ročníku. „Dúfam, že sa z toho stane trend,“ usmial sa po zápase Bertuzzi. No do smiechu mu nebolo v druhej tretine, keď ho do nohy trafila strela spoluhráča Lidströma. Musel odísť na ošetrenie do šatne, no vrátil sa späť do hry a v 54. min zabil posledný klinec do bostonskej rakvy (4:2).

Hrdinom nedele sa stal gólman Los Angeles Jonathan Quick. Ten vo Philadelphii zlikvidoval všetkých 40 striel „letcov“ na svoju bránku. „Kráľom“ tak stačil jediný presný zásah Doughtyho už po 17 sekundách od začiatku druhej tretiny na nečakané, no o to cennejšie víťazstvo 1:0. Naposledy sa to vo Philadelphii podarilo Kings pred takmer 11 rokmi 23. marca 2000. „Flyers vytvorili pred mojou bránkou veľký tlak. Je to tím, ktorý dáva veľa gólov. Vyhrať môžete len vtedy, keď sa na nich dobre pripravíte, budete hrať tímovo a každý hráč bude tvrdo pracovať,“ poznamenal Quick na margo svojho šiesteho čistého konta v sezóne. Los Angeles sa na 10-zápasovej šnúre na ihriskách súperov mimoriadne darí, v doterajších šiestich zápasoch ani raz nevyšli naprázdno a majú bilanciu 4-0-2. Michal Handzuš v drese víťazov odohral 19 minút, bol na ľade počas víťazného gólu a pripísal si „plusku“. S nulou v bilancii +/- skončil v domácom tíme Andrej Meszároš, ktorý je stále s +27 bodmi na čele tohto hodnotenia v celej lige.

Tridsaťštyriročný topoľčiansky rodák Ľubomír Višňovský sa dostal do ťažkého stavu očakávania jubilejného 400. kariérneho bodu NHL, ktorý nie a nie prísť. „Višňa“ vyšiel naprázdno v dvoch posledných víťazných zápasoch Anaheimu, ktorý v nich nastrieľal 9 gólov. V nedeľu bol dokonca Višňovský pri víťazstve „káčerov“ 4:0 v Edmontone na ľade pri troch góloch a získal za ne tri „plusky“. Do Anaheimu sa dostal práve z Edmontonu, ktorý ho v uplynulej sezóne vymenil za Ryana Whitneyho. Odvtedy v 71 zápasoch nazbieral v drese „káčerov“ 57 bodov.

Výsledky nedeľňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Detroit – Boston 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Góly: 7. Bertuzzi, 24. Daciuk (Rafalski, Hudler), 33. Draper (Eaves, Helm), 54. Bertuzzi (Franzén, Zetterberg) – 2. Seguin (Wheeler, Ryder), 13. Marchand (Ryder, Recchi)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:25. Brankári: Howard – T. Thomas, 20 066 divákov

New York Rangers – Pittsburgh 5:3 (2:2, 3:0, 0:1) – Marián Gáborík (NYR) 0+1

Góly: 6. B. Boyle (M. Staal), 10. Callahan (Girardi, Wolski), 22. Prospal (Dubinsky, GÁBORÍK), 32. Callahan (M. Staal, Stepan), 36. Anisimov (Zuccarello, Callahan) – 3. Engelland (Conner, Rupp), 6. N. Johnson (J. Staal, Dupuis), 46. Sterling (Goligoski, Letang)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:29. Brankári: Lundqvist – M.-A. Fleury, 18 200 divákov

Philadelphia – Los Angeles 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 21. Doughty (Kopitar, Simmonds)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Carcillo, Shelley – Clifford, Westgarth (všetci 5 min za bitku), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:25. Brankári: Bobrovskij – J. Quick, 19 724 divákov

Buffalo – New York Islanders 6:7 po predĺžení (3:2, 1:1, 2:3 – 0:1) – Milan Jurčina (NYI) 1+1

Góly: 7. Hecht, 8. Stafford (Ennis, T. Connolly), 18. Stafford (Ennis, T. Connolly), 25. Gerbe (Morrisonn), 46. Myers (Pominville), 53. Stafford (Leopold, Ennis) – 1. Grabner (Nielsen, Okposo), 13. Tavares (Hamonic, Moulson), 39. Comeau (Nielsen, Okposo), 44. Grabner, 52. JURČINA (Nielsen, Tavares), 53. Wishart (JURČINA, Josh Bailey), 63. Grabner (Okposo, A. MacDonald)

Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše: Hamonic (New York Islanders) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:26. Brankári: R. Miller – Koskinen (25. Montoya), 18 690 divákov

Dallas – Columbus 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 5. B. Richards (Daley, Ott) – 6. Calvert (Stralman, Hejda), 27. Rick Nash (Voráček, Stralman)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:39. Brankári: Lehtonen – S. Mason, 16 377 divákov

Atlanta – Carolina 2:3 (0:1, 1:1. 1:1)

Góly: 24. Ladd, 41. Ladd – 10. Tlustý (Pitkänen, Samsonov), 39. Corvo (Sutter, Skinner), 59. E. Cole (Samsonov, I. White)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:17. Brankári: Pavelec – C. Ward, 13 032 divákov

Florida – San Jose 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Góly: 40. Santorelli (Stillman, Ellerby), 51. Higgins (Reasoner, Wideman), 58. Garrison (Reasoner, Higgins) – 13. Huskins (Pavelski, T. Mitchell), 43. Pavelski (Heatley, T. Mitchell)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Allen 5+10 – Mayers 5 (obajaza bitku), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:30. Brankári: Vokoun – Niemi, 16 217 divákov

Edmonton – Anaheim 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 1. Selänne (Blake, Lilja), 36. B. McMillan (Sexton, Lapierre), 37. B. Ryan (Perry, Getzlaf), 42. B. Ryan (Perry, Getzlaf)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: MacIntyre, Peckham, Šmíd – Parros, Sutton, Sbisa (všetci 5 min za bitku), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 12:22. Brankári: Dubnyk (42. Chabibulin) – Hiller, 16 839 divákov

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJonathan QuickĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMichal HandzušMilan JurčinaRick NashRyan MillerZdeno Chára