Južná Kórea opustila tradičné metódy počítania veku, obyvatelia krajiny zo dňa na deň omladli o rok alebo dva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Južná Kórea, ľudia
Foto: ilustračné, Getty images

Juhokórejčania zo dňa na deň „omladli“ o rok alebo dva v dôsledku nového zákona, ktorý zosúlaďuje dve tradičné metódy počítania veku v krajine s medzinárodnými normami. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Podľa jedného tradičného kórejského systému mali Juhokórejčania rok už pri narodení, pretože počítal aj čas strávený v maternici. Ďalší systém zase pridával každému rok k veku vždy v prvý januárový deň namiesto narodenín.

Zmenu presadzoval aj prezident

Najpoužívanejšou metódou počítania veku bol stáročný systém „kórejského veku“, ktorý kombinoval oba spomenuté systémy.

Na základe toho malo, napríklad, dieťa narodené 31. decembra na druhý deň už dva roky. Druhý systém považoval človeka za „nularočného“ v deň narodenia, no rok mu pridával vždy 1. januára.

Zmenu dôrazne presadzoval aj juhokórejský prezident Jun Sok-jol, keď sa minulý rok uchádzal o funkciu.

Tradičné metódy počítania veku totiž podľa neho spôsobovali „zbytočné sociálne a ekonomické náklady“. Vznikali napríklad spory o výplatu poistného a určovanie nároku na vládne programy pomoci.

Zrušenie schválili vlani

Zákonodarcovia schválili zrušenie tradičných metód počítania veku vlani v decembri. Prechod na počítanie veku na základe dátumu narodenia nadobudol účinnosť v stredu.

Tradičné metódy počítania veku používali aj v ďalších východoázijských krajinách, no väčšina už ich zrušila. Japonsko prijalo medzinárodný systém v roku 1950 a Severná Kórea v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať