Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mýto
billboard
1. decembra 2011 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

K mýtnemu tendru sa vyjadrí európsky súd

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Súdny dvor Európskych spoločenstiev (ES) sa má vyjadriť k žiadosti Najvyššieho súdu SR vo veci trvajúcich súdnych sporov neúspešných účastníkov mýtneho tendra a Úradu pre verejné obstarávanie. Predbežné konanie na európskom súde je plánované 14. decembra. „Možno očakávať, že po polovici decembra bude Slovenská republika môcť kvalifikovanejšie predpokladať, aký bude vývoj vo veci,“ informovalo agentúru SITA ministerstvo dopravy.

Najvyšší súd SR má rozhodnúť o odvolaniach uchádzačov, vylúčených zo súťaže na výber dodávateľa mýtneho systému, proti rozhodnutiam Úradu pre verejné obstarávanie. Ten nevyhovel ani jednej z ich námietok a žalobám následne nevyhovel ani Krajský súd v Bratislave. Európska komisia navyše zvažuje, či podá žalobu na Súdny dvor ES proti Slovensku pre výhrady k priebehu a vyhodnoteniu mýtneho tendra.

„SR sa v záujme predchádzania prípadným sporom v apríli 2011 v odpovedi na odôvodnené stanovisko Európskej komisie z 1. októbra 2010 zaviazala vykonať niekoľko opatrení vo veci verejného obstarávania na výber poskytovateľa komplexnej služby elektronického výberu mýta,“ uviedlo ďalej ministerstvo dopravy.

Európska komisia mala oficiálne schváliť návrh týchto opatrení, doteraz sa tak však podľa ministerstva nestalo. Preto nie je ani možné kvalifikovane predpokladať, tvrdí rezort dopravy, kedy možno očakávať rozhodnutie Európskej komisie, či opatrenia navrhnuté SR prijme.

Slovensko je pripravené prijať opatrenia

Mýto

Ministerstvo dopravy ďalej uviedlo, že SR bola a je pripravená prijať také nevyhnutné opatrenia, aké budú potrebné na predchádzanie prípadnému podaniu veci Súdnemu dvoru Európskych spoločenstiev. „Podľa Zmluvy o fungovaní Európskej únie platí, že ak SR podľa názoru Európskej komisie nevyhovie jej stanovisku, Európska komisia môže vec predložiť Súdnemu dvoru Európskych spoločenstiev,“ dodal rezort dopravy s tým, že SR doposiaľ nevie, aké opatrenia má vykonať.

Denník SME vo štvrtok napísal, že štátu sa môže onedlho vypomstiť, že v tendri o elektronické mýto vyradil lacnejšie ponuky a víťaz súťažil sám. Súdny dvor sa bude podľa novín zaoberať tým, či štát postupoval správne pri vyraďovaní lacnejších ponúk a či ich predkladatelia mali dostatočný priestor na vysvetlenie, prečo sú ich ceny také nízke. Dvaja uchádzači boli totiž vyradení aj pre neprimerane nízku cenu.

Podľa toho, ako európsky súd odpovie na otázky Najvyššieho súdu SR, sa zariadi aj Európska komisia. Komisia vedie pre mýto zvláštne konanie proti SR a podľa denníka SME je už len krôčik od toho, aby krajinu zažalovala. Brusel sa k sporu vyjadril aj v správe pre pojednávanie na európskom súde, ktorá má SME k dispozícii. „Z jej znenia vyplýva, že sa prikláňa k postoju sťažujúcich sa firiem,“ uviedol ďalej denník. Otázky, ktoré rieši Najvyšší súd, sú pritom podľa hovorkyne eurokomisára pre vnútorný trh Carmel Dunne veľmi podobné tým, na ktoré sa pýta Brusel. SME dodáva, že pre spor s Bruselom hrozí Slovensku pokuta.

Odporúčané články

Výnosy z mýta vyniesli v auguste vyše 13,1 mil. eur Štát podľa Figeľa dohodol významnú úsporu v mýtnom systéme

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies