Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Volby
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Viktor Zamborský
10. 03. 2012 15:19 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

K urnám pristúpili aj bezdomovci a postihnutí zo Žákoviec

POPRAD 10. marca (WEBNOVINY) – Obec Žakovce v okrese Kežmarok je špecifická tým, že okrem stálych obyvateľov, ktorých je vyše 800, z ktorých je okolo 600 voličov, tu žije aj približne 200 ľudí v zariadení Inštitútu Krista Veľkňaza.

Ide predovšetkým o bezdomovcov alebo telesne a mentálne postihnutých ľudí, o ktorých sa stará miestny farár Marián Kuffa. „V našom zariadení prijímame ľudí bez rozdielu rasy, politickej príslušnosti, národnosti. Samozrejme, keď nekladieme dôraz na náboženstvo, a ja som katolícky kňaz, tak nekladieme dôraz ani na to kto a koho bude voliť. Je to otázka jeho vlastného svedomia,“ povedal pre SITA Marián Kuffa.

V Inštitúte nikomu nehovoria akú stranu má či nemá voliť. „Každý kto chce, má právo v našom zariadení voliť,“ dodal Kuffa.

Volby
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Záujem o účasť vo voľbách podľa Mariána Kuffu medzi „chlapcami“, ako nazýva svojich chovancov, ktorí majú 20, ale aj 60 rokov, je. Príprava na voľby sa tu začala už pred niekoľkými dňami. Len máloktorý z chovancov má v Žakovciach trvalý pobyt, takže pracovníci Inštitútu im pomáhali vybaviť voličský preukaz z materskej obce či mesta, aby sa mohli zúčastniť na voľbách.

Pre imobilných obyvateľov Inštitútu zabezpečili prenosnú urnu z okrskovej volebnej komisie v Žakovciach. Potvrdil to aj predseda okrskovej komisie Ján Šimko. K ležiacim alebo imobilným obyvateľom Inštitútu majú ísť členovia okrskovej komisie popoludní. Už dopoludnia využili aj niektorí obyvatelia Inštitútu svoje volebné právo a zúčastnili sa na parlamentných voľbách priamo vo volebnej miestnosti, ktorá sa nachádza na Obecnom úrade v Žakovciach.

Viacerí z chovancov Inštitútu však voliť nemôžu. Buď si nevybavili volebný preukaz, ale je mnoho aj takých, ktorí pri sebe nemajú žiadne osobné doklady, vrátane občianskeho preukazu, bez ktorého sa voliť nedá.

Podľa Mariána Kuffu „každý človek má nieže právo voliť, ale povinnosť voliť a voliť takú stranu, ktorá najbližšie zodpovedá jeho svedomiu.“ V Inštitúte však nikomu nenariaďujú, koho má voliť. Marián Kuffa rešpektuje právo každého človeka na jeho názor a slobodnú voľbu. Na druhej strane si myslí, že človek, ktorý sa nezúčastní na voľbách, nemá právo kritizovať.

Ak nešiel voliť a iba nadáva, to je také hrdinstvo pri pive a v papučkách,“ povedal Kuffa. Podľa neho je dôležité, aby sa do parlamentu dostali charakterní ľudia. Ak niekto volí preto, aby mal neskôr nejakú zákazku alebo hmotnú výhodu, je to podľa neho bezcharakterné. V každej politickej strane či hnutí sa podľa Kuffu nájdu aj úprimní a čestní ľudia a v každej strane či hnutí sa nájdu aj „judáši, ktorí vyvolávajú nepokoje“.

Život v Inštitúte Krista Veľkňaza ničím nepripomínal, že je dnes volebný deň. Priamo v areáli zariadenia mnohí chlapi pracovali pri kravách, prasatách, koňoch či kozách. Ďalší pripravovali drevo na kúrenie.

Občas sa niektorí z nich objavili v kancelárii, kde každý z obyvateľov zariadenia musí oznámiť, že opúšťa zariadenie, napríklad aj z dôvodu, že ide voliť.

Odporúčané články

Manžel chcel voliť za ženu, ktorá je v kóme Obrazom: Slota volil v športovom, Fico s modrou kravatou

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(84) ""

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.