Kabinet schválil návrh na zlúčenie SRo a STV

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krajcer
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Katastrofálny stav v hospodárení Slovenskej televízie (STV) je jedným z hlavných dôvodov rýchlej transformácie verejnoprávnych STV a SRo. Minister kultúry predložil vláde návrh zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS), ktorým sa majú STV a SRo zlúčiť do nového verejnoprávneho RTS. Na dnešnom rokovaní vlády návrh prešiel s pripomienkami, v parlamente sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) zdôvodňuje skrátené legislatívne konanie hrozbou značnej hospodárskej škody. Argumentuje vykonávacím plánom a programovým konceptom STV, v ktorom sa na budúci rok počíta s mínusom až 37 miliónov eur. Podľa Krajcera sa tak ešte v takmer štvortýždňovej pauze medzi schôdzami môžu poslanci k zákonu vyjadriť svojimi návrhmi. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) sa vyjadril „za seba i za SDKÚ-DS“, že „veľmi silno podporujeme tento zámer, pretože inak by tá situácia bola bezvýchodisková a bezútešná“.

Krajcer tvrdí, že spojením SRo a STV by štát ušetril len v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur

Nové verejnoprávne médium má mať dve základné samostatne hospodáriace organizačné zložky – Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Právnu subjektivity však bude mať RTS ako právnická osoba zapísaná v obchodnom registri. Za riadenie a rozvoj Rozhlasu a televízie Slovenska má zodpovedať generálny riaditeľ, ktorého zvolia poslanci. Druhým orgánom bude deväťčlenná Rada. Úlohou nového generálneho riaditeľa, ktorého by parlament mohol po schválení zákona zvoliť buď koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka, bude stabilizovanie televízneho vysielania. Má tiež pripraviť podmienky na fungovanie média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej RTS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry navrhuje, aby zákon o RTS platil k 1. januáru budúceho roka. K novému systému fungovania i financovania verejnoprávnych médií sa kabinet Ivety Radičovej zaviazal v programovom vyhlásení vlády. Súčasnú situáciu označil za neudržateľnú. Zlúčenie SRo a STV do jednej inštitúcie má byť prvým krokom tvorby nového modelu verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Zmena si vyžiada i novelizáciu ďalších zákonov, napríklad zákona o vysielaní a retransmisii, o rozpočtových pravidlách verejnej správy, o digitálnom vysielaní programových služieb či zákona o Audiovizuálnom fonde.

V prípade, že by sa vláda nezhodla na zlúčení Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, verejnoprávnej televízii by hrozili vážne hospodárske škody. Uviedol to dnes na tlačovej besede minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) potom, ako vláda dnes s pripomienkami schválila zákonom zlúčenie oboch verejnoprávnych médií. „My sme sa rozhodli konať. Síce rýchlo, ale razantne,“ zhodnotil Krajcer. Schváleným návrhom zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) sa má podľa Krajcera nielen zabrániť ďalšiemu zadlžovaniu televízie, ale aj skvalitniť vysielanie. „Reforma verejnoprávnych médií je v prospech občanov a zároveň aj v prospech médií verejnej služby na Slovensku,“ tvrdí Krajcer

Materiál, ktorý dnes vláda prerokovala, mohli zainteresované subjekty minulý týždeň pripomienkovať len dva dni. Za ten čas bolo vznesených 576 pripomienok. Toto číslo je podľa šéfa kultúry vysoké preto, lebo dali priestor aj verejnosti. „Nenechali sme to len na povinné subjekty,“ povedal. Od tých prišlo 422 pripomienok a podľa Krajcera boli všetky zásadné zapracované do návrhu. „S ministerstvom financií sme odstránili všetky, takisto aj so sekciou vládnej legislatívy. (…) Postupne sme vyriešili aj tie s ministerstvom spravodlivosti, s úradom podpredsedu vlády pre ľudské práva a takisto aj s ministerstvom práce,“ oznámil Krajcer.

Za riadenie a rozvoj Rozhlasu a televízie Slovenska má zodpovedať generálny riaditeľ, ktorého zvolia poslanci. Druhým orgánom popri riaditeľovi bude deväťčlenná Rada namiesto 36-člennej. „Traja odborníci sú na oblasť ekonomiky, dvaja na oblasť legislatívy a po dvaja na rozhlasové a televízne vysielanie,“ informoval.

Krajcer avizoval, že budúci rok sa má hovoriť aj o osude Tlačovej agentúry SR (TASR). „Pretože si tiež myslím, že je možné navrhnúť efektívnejšie riešenie a fungovanie TASR. Zámerne nehovorím o zrušení, nie som zástancom zrušenia TASR, ale určite vieme nájsť efektívnejšie fungovanie,“ povedal Krajcer.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerIvan Mikloš
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSTV Slovenská televízia