Kaczynski chce, aby sa Poľsko vyrovnalo západoeurópskym krajinám

Jaroslaw Kaczynski
Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej konzervatívnej vládnej strany Právo a Spravodlivosť.

VARŠAVA 2. septembra (WebNoviny.sk) – Líder poľskej konzervatívnej vládnej strany Právo a Spravodlivosť, ktorej rozhodnutia vyvolali viaceré spory s lídrami Európskej únie (EÚ), sa v nedeľu vyjadril, že chce, aby krajina ostala v únii, aby sa mohla „v každom ohľade“ vyrovnať západoeurópskych krajinám.

Poliaci chcú byť v Európskej únii

Jaroslaw Kaczynski to povedal pri príležitosti začiatku kampane pred októbrovými regionálnymi voľbami, ktorými chce strana upevniť svoju moc v krajine.

„Poliaci chcú byť v Európskej únii, pretože to je najkratšia cesta ako na európsku úroveň zvýšiť príjmy a tiež životnú úroveň,“ skonštatoval.

Walesa kritizoval vládu

Členstvo v únii, kam Poľsko patrí od roku 2004, podľa neho krajine prospieva po ekonomickej stránke a cieľom jeho strany je, aby „to bolo v Poľsku do 15 až 20 rokov rovnaké, ako na západ od našich hraníc, v každom ohľade“.

Bývalý poľský prezident Lech Walesa, ktorý získal za prácu v prospech demokracie Nobelovu cenu mieru, sa, naopak, v nedeľu na protivládnom stretnutí vyjadril, že vláda Práva a Spravodlivosti je „nešťastie“, ktoré poškodzuje záujmy Poľska, a musí skončiť.

Poliaci by podľa neho mali starostlivo sledovať voľby a hlasovať, aby „získali naspäť slobodné a demokratické Poľsko“, v ktorom budú súdna, legislatívna a výkonná moc rozdelené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiLech Walesa