Kaddáfího sily prinútili povstalcov v Syrte na ústup

Líbya, Syrta
Boje pokračujú v uliciach Syrty, 13. október 2011. Foto: SITA/AP

SYRTA 13. októbra (WEBNOVINY) – Povstalecké sily bojujúce o kontrolu nad Syrou sa museli vo štvrtok pod tlakom ostrej paľby vojakov Muammara Kaddáfího stiahnuť. Informoval o tom dopisovateľ agentúry AFP.

Povstalci, ktorí dúfali v ovládnutie jednej z posledných Kaddáfího bášt už v týchto dňoch, museli podľa ustúpiť najmenej o dva kilometre až k hlavnému sídlu polície, ktorej sa zmocnili v utorok. Jednotky dočasnej vlády okrem policajnej centrály vtedy obsadili aj konferenčné centrum, univerzitný areál a nemocnicu.

„Bolo nám povedané, aby sme sa stiahli k policajnej centrále,“ uviedol jeden z povstaleckých bojovníkov, podľa ktorého proti Kaddáfího silám idú teraz nasadiť delostrelectvo. Pred týmto náhlym zvratom veliteľ povstalcov informoval, že sa snažia vyhnúť používaniu ťažkých zbraní, aby tak zabránili zbytočným obetiam na strane civilistov. Hoci tisíce obyvateľov zo strachu pred bojmi mesto opustili, mnohým sa to včas nepodarilo a stále sa nachádzajú v obytných štvrtiach.

Povstalci obliehajú Syrtu od 15. septembra, pričom v piatok spustili konečnú ofenzívu na dobytie mesta. Získanie diktátorovho rodiska by malo veľký symbolický význam, pretože by znamenalo pokorenie hlavnej bašty prokaddáfíovského odporu. Syrta leží asi 360 kilometrov východne od Tripolisu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar Kaddáfí