Káhira sa počas 'dňa hňevu' zmenila na bojisko

Egypt
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 16. augusta (WEBNOVINY) – Hlboko rozdelený Egypt zažíva v piatok nové konfrontácie, keďže Moslimské bratstvo vyzvalo na celonárodné pochody miliónov, aby ukázalo svoj hnev na brutálne zásahy bezpečnostných síl proti islamistom, ktoré si vyžiadali stovky obetí.

Násilie sprevádzajúce piatkové protesty v Egypte má už najmenej 70 obetí na životoch a viaceré časti Káhiry sa počas dňa premenili na bojiská po tom, ako tamojším policajtom povolili používať ostré náboje.

Do ulíc egyptských miest vyšli napriek výnimočnému stavu tisíce prívržencov zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, aby vyjadrili svoje pobúrenie nad usmrtením stoviek ľudí pri stredajších nepokojoch vyvolaných zásahom proti demonštrantom okupujúcim káhirské námestia.

K prvým stretom došlo krátko po skončení piatkových modlitieb v mešitách, keď sa začala v metropole ozývať streľba. S výnimkou demonštrantov a príslušníkov bezpečnostných zložiek však boli ulice Káhiry prakticky vyľudnené.

Obrazom: V Egypte bol pochod hnevu miliónov, násilnosti pokračujú

Spravodajca tlačovej agentúry AFP informoval o telách najmenej 19 obetí v jednej z káhirských mešít, zatiaľ čo ďalších viac ako 20 sa podľa očitých svedkov nachádzalo v druhej mešite.

Bezpečnostné sily a ministerstvo zdravotníctva hlásili najmenej 31 mŕtvych, a to z Káhiry, Ismáilíje pri Suezskom prieplave a mesta Dumját (Damietta) na brehu Stredozemného mora. V niektorých častiach hlavného mesta si obyvatelia zriadili vlastné stanovištia, kde zastavovali ľudí, kontrolovali doklady a prehľadávali autá.

Protestné pochody v rámci „dňa hnevu“ sa okrem Káhiry uskutočnili aj v Alexandrii, Bání Suvajf, Fajjúme či turistami vyhľadávanej Hurgade pri Červenom mori. Menšie demonštrácie na podporu egyptských islamistov hlásili z Jordánska, Palestínskych území a Maroka. Modlitby za „egyptských mučeníkov“ v piatok organizovali aj v bosnianskych mešitách.

Video: Piatkové násilnosti v Egypte

Pri štvrtkových násilnostiach v Káhire a iných častiach krajiny, islamisti útočili na vládne budovy.

V stredu pri zrážkach demonštrantov s políciou zomrelo v Egypte najmenej 623 ľudí. Išlo pritom už o tretie masové zabíjanie od zvrhnutia islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Obrazom: Egyptom zmieta vlna násilností

Útoky Moslimské bratstvo uvrhli krajinu do zmätku, hnutie však napriek tomu avizovalo, že od svojich požiadaviek neustúpi a v protestoch mieni pokračovať.

„Napriek bolesti a žiaľu nad stratou našich mučeníkov, posledné zločiny pučistov zvýšili naše odhodlanie na ich ukončenie,“ uvádza vyhlásenie.

Protidemonštrácie však pripravujú aj liberáli a ľavičiari, pričom apelujú na Egypťanov, aby protestovali proti „očividným teroristickým akciám“ Moslimského bratstva. Bezpečnostná rada OSN vyzvala vo štvrtok obe strany na maximálnu zdržanlivosť.

Obrazom: Krvavá streda v Egypte

* Upozornenie: Video obsahuje zábery násilia a brutality

Agentúra OSN zaoberajúca sa utečencami UNHCR sa obáva o osud Sýrčanov, ktorí sú v Egypte v exile. „Pozorne sledujeme situáciu,“ povedal v piatok hovorca agentúry Adrian Edwards novinárom. „V Egypte sa momentálne nachádza 80 000 registrovaných sýrskych utečencov, s neregistrovanými ich počet môže dosahovaťštvrť milióna,“ povedal Edwards. „Robíme, čo sa dá na ich ochranu v tejto pre nich mimoriadne ťažkej situácii,“ dodal.

Predstavitelia únie budú v pondelok rokovať o Egypte

Vrchní predstavitelia všetkých 28 členských krajín Európskej únie sa strenú v pondelok v Bruseli na rokovaniach o situácii v Egypte, oznámil Brusel.

Cieľom stretnutia má byť zhodnotenie situácie v Egypte ako aj prijatie rozhodnutia o prípadnej akcii EÚ, uviedol v piatok na Twitteri úrad hlavnej predstaviteľky zahraničnej politiky únie Catherine Ashtonovej.

Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová plánujú v piatok telefonicky diskutovať o aktuálnej kríze v Egypte. Informoval o tom diplomatický zdroj. Hollande vo štvrtok varoval, že krajine hrozí občianska vojna po tom, čo si zrážky bezpečnostných síl s demonštrantami vyžiadali vyše 600 obetí.

V Berlíne aj Paríži si po týchto udalostiach predvolali egyptských veľvyslancov, podobne sa zachovali aj ďalšie štáty EÚ, pričom spoločne odsúdili najhoršie násilnosti v Egypte za posledné desaťročia. Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius označil situáciu v celom regióne za „veľmi veľmi znepokojujúcu“ a upozornil na hrozbu zneužitia chaosu extrémistami. „Egypt je v arabskom svete absolútne rozhodujúcou krajinou,“ povedal rozhlasovej stanici RTL.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrançois Hollande