Kaliňák má riešenie, ako by sme mohli pomôcť s migrantmi

Utečenci
migranti Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra už vie, ako by Slovensko mohlo ešte prispieť k riešeniu situácie s migrantmi v Európe. Pomoc by sa mala týkať troch oblastí. Slovensko pravdepodobne zvýši počet migrantov, ktorým pomôže s presídlením do ich cieľovej krajiny.

Pomôcť plánujeme aj Rakúsku, ktoré má problémy s vysokým počtom azylantov a tak by mohli byť na istý čas umiestnení na Slovensku. Rezort vnútra chce tiež podporovať aktivity slovenských charitatívnych organizácií, ktoré chcú pomáhať sýrskym kresťanom. Po rokovaní vlády tento návrh prezentoval médiám minister vnútra Robert Kaliňák. S návrhom pôjde teraz Kaliňák za premiérom Robertom Ficom.

Kaliňák chce zvýšiť počet presídlencov

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Šéf rezortu vnútra vysvetlil, že Slovensko poskytuje od roku 2008 humanitárny transfer. Ako jedna z mála krajín Európskej únie zabezpečujeme presídlenie utečencov, pričom väčšinou ich cieľovou krajinou sú USA.

Doteraz išlo o približne 300 ľudí ročne, plánujeme to zvýšiť na asi 500. „Takže v spolupráci s UNHCR môžeme pomôcť za dva roky presídliť asi tisíc ľudí z najrizikovejších oblastí z utečeneckých táborov,“ zdôraznil.

Rezort vnútra už rokuje o pomoci s rakúskymi partnermi. Pravdepodobne im poskytneme nejaké ubytovacie kapacity. Išlo by o dočasnú pomoc, keď by na Slovensko prišla časť ľudí žiadajúcich o azyl v Rakúsku. Majú už problém ubytovávať ich aj v stanoch, už aj tých majú málo, doplnil Kaliňák. „Vedeli by sme rotovať asi 500 ľudí do upokojenia vlny migrantov,“ vysvetlil.

Fico je pripravený pomôcť migrantom

Minister ďalej zdôraznil, že chce navrhnúť podporovať aktivity slovenských charitatívnych organizácii, ktoré chcú pomáhať sýrskym kresťanom. „Pomôžeme vyberať ohrozené rodiny s deťmi. Možno by sa ich týkal aj azyl,“ doplnil. Podľa Kaliňáka by mohlo ísť o 100 ľudí.

Premiér Robert Fico cez víkend zdôraznil, že slovenská vláda je pripravená pomôcť migrantom, no na dobrovoľnej báze. To sa podarilo presadiť aj na nedávnom summite v Bruseli. Podľa Fica je to tak správne, pretože migranti môžu predstavovať aj isté bezpečnostné riziko.

„Ak by boli povinné kvóty prijaté, niekto by nám pridelil 800 alebo 1000 ľudí, o ktorých by sme nevedeli, kto sú,“ uviedol Fico v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS O 5 minút 12.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRobert Kaliňák