Kam za golfom v zime?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Slovákom netreba chodiť ďaleko. Aj v okolí hlavného mesta sa nájde zopár príležitostí. Samozrejme, nie počas silných mrazov, snehovej pokrývky alebo iných poveternostných podmienok, keď by hra mohla zanechať negatívne stopy na kvalite ihriska. Prevádzkovateľ musí myslieť na zimnú údržbu a je len prirodzene, že nepustí na ihrisko nijakých hráčov.

Hainburg

Najbližšie rakúske ihrisko pri Bratislave bude zatvorené od 1. januára do 15. februára 2011. Inak si na ňom môžete zahrať, pokiaľ nebude námraza. Vtedy platí zákaz hry aj používania vozíkov. Pri mrazivom počasí bude na ihrisku otvorených sedem jamiek na zimné gríny.

Donnerskirchen

Na ihrisku v rakúskej spolkovej krajine Burgenland sa bude dať hrať celú zimu na prvých deviatich jamkách a dokonca na letných grínoch. Samozrejme, výnimka nastane pri mrazoch alebo snehovej pokrývke. Vtedy sa brány golfového klubu zatvoria.

Bez názvu
Foto: www.visitslovakia.com

Bác

V areáli GC Welten budete môcť hrať aj v priebehu decembra, samozrejme, ak to počasie dovolí. Následne sa predpokladá, že počas januára a februára budúceho roku bude ihrisko uzavreté.

Schönfeld

Osemnásťjamkové majstrovské ihrisko bude určite zatvorené počas januára a februára 2011 a od marca budúceho roka bude jeho prevádzka závisieť od vývoja počasia. Počas zimy však bude k dispozícii deväťjamkové verejné ihrisko, ak to poveternostné podmienky čo len trochu umožnia.

Bük

Golfové ihrisko v maďarskom kúpeľnom mestečku blízko rakúskych hraníc bude otvorené celú zimu, ale hrať sa bude na zimných grínoch.

Stegersbach

Od 30. novembra zostáva v rezorte Golfschaukel otvorených deväť dráh s letnými grínmi a päťjamkové fun ihrisko. Komplikácie môže spôsobiť len počasie, presnejšie teploty pod bodom mrazu a snehová pokrývka.

Bernolákovo a Malacky

Na oboch ihriskách rezortu Black and White sa bude hrať, pokiaľ to umožní počasie. Počas chladných dní majú zvyčajne možnosť hrať len členovia klubu. Samozrejme, pri mraze a snehovej pokrývke budú ihriská úplne uzatvorené.

Tata

Golfové ihrisko obľúbené aj u slovenských hráčov bude celú zimu otvorené, tiež so zimnými grínmi. Jedinou prekážkou môže byť snehová pokrývka alebo mráz.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Škótsko

Akokoľvek to znie prekvapujúco, aj mekka golfu sa vďaka Golfskému prúdu zaraďuje medzi destinácie, kde sa hrá po celý rok. Pravdaže, v zimných mesiacoch treba očakávať chlad aj dážď, veď priemerné teploty sa v decembri pohybujú od 1 do 7 stupňov. Do hlavného mesta Edinburghu sa letecky dostanete aj z Bratislavy. Treba však veľmi šetrne narábať s batožinou, keďže letecké spoločnosti majú práve pre tú golfovú striktné pravidlá a za nadváhu sa pripláca. Hoci počtom obyvateľov je Edinburgh porovnateľný s Bratislavou, v okolí má 24 ihrísk. V oblasti East Lothian, neďaleko Edinburghu, je ďalších tridsať veľmi kvalitných linksov. A takýchto pokladov sú na území Škótska desiatky. Príkladom môže byť dedinka Gullane s necelou tisíckou obyvateľov, ale piatimi majstrovskými ihriskami, z ktorých najznámejšie je Muirfield, kde sa v roku 2013 bude konať The Open. Ďalšou golfovou oblasťou je Fife. Leží na opačnej strane zátoky Firth of Forth ako Edinburgh a East Lothian. Najznámejšie je mestečko St. Andrews so šiestimi ihriskami, ale v najbližšom okolí je aj veľa iných krásnych ihrísk. Táto oblasť je z letiska v Edinburghu vzdialená asi hodinu jazdy autom.

St. Andrews – The New Course

Cesta lietadlom z Bratislavy do Edinburgu trvá spoločnosťou Easy Jet niečo viac ako tri hodiny. Z letiska do mestečka St. Andrews prídete autom za dobrú hodinku. St. Andrews nie je veľkomesto. Tri hlavné ulice prejdete za pár minút. Všade budete stretávať mladých ľudí, St. Andrews je totiž známy nielen ako pútnické miesto golfistov, ale aj ako najstaršie univerzitné mesto v Škótsku. Miestna univerzita sa často prirovnáva k najprestížnejším vysokým školám so sídlom v Oxforde či Cambridge, pričom na univerzite v St. Andrews študuje najviac študentov z Anglicka. Je známe, že k nim patril aj princ William.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Nájdite si hotel v blízkosti ihriska, aby ste sa nadýchali typickej škótskej atmosféry. Nebudete sklamaní. Štartovacie časy si rezervujte dopredu. Výhľady na Old Course spoznáte podľa chronicky známych záberov v mnohých golfových a cestovateľských časopisoch. Hneď vedľa je New Course. Celkom je v St. Andrews šesť ihrísk, vlastne sedem. Len nedávno otvorili ihrisko The Castle Course. Všetky spravuje charitatívna organizácia St Andrews Links Trust, schválená v Parlamente v roku 1974. Všetky sú public, teda prístupné verejnosti bez hendikepového obmedzenia, okrem „starého“ ihriska. Hoci ani tzv. nové, teda The New Course, nie je žiaden mladík, veď ho otvorili ešte v roku 1895. Architektmi boli Tom Morris starší a W. Hall Blyth. Vraví sa, že toto ihrisko je najchránenejším tajomstvom St. Andrews a niektorí tunajší starousadlíci považujú New Course za svoje najmilšie ihrisko. Ide o typický links bez stromov, ale s obrovskými grínmi a hlbokými pieskoviskami.

Dĺžka ihriska: 6 058 metrov Par: 71.

Zaujímavosť: So starším bratom má spoločné dve ferveje a dva gríny (na 3. a 15. jamke). V prípade, že zahráte loptičku na Old Course, nie ste v aute a bez trestnej rany hráte ďalej.

Dobré a užitočné rady: V St. Andrews sa vyžaduje slušné golfové oblečenie, je neprípustné hrať v roztrhaných či dokrkvaných tričkách a nohaviciach. Tunajšia etiketa predpisuje oblečenie smart casual aj v klubovom dome. Dlhé nohavice, sako bez kravaty, tričko s golierikom. Za 5 libier si môžete nechať palice, vak a topánky v zamknutej skrinke. Služba je vrátane očistenia palíc ultrazvukom a ručne topánok.

Ďalšie tipy na golfové ihriská v teplejších krajinách si môžete prečítať už o týždeň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Princ William