Kamerun po prehre s Dánskom bez šance na postup

Kamerun

PRETÓRIA 19. júna (WEBNOVINY) – V druhom sobotňajšom zápase E-skupiny XIX. majstrovstiev sveta vo futbale na štadióne Loftusa Versfelda v Pretórii zvíťazilo Dánsko nad Kamerunom 2:1. Tento výsledok definitívne znamená pre „neskrotné levy“, že vo vyraďovacej časti šampionátu si nezahrajú. Dáni, naopak, zostávajú v reálnej hre o účasť medzi elitnou šestnástkou mužstiev a Holanďania už majú postup vo vrecku.

Pre Kamerun to bola deviata prehra v medzištátnom zápase v rade, Dáni po troch zápasoch, v ktorých vyšli strelecky naprázdno, tentoraz dokonca dvakrát zabrali. Severania neprehrali ani vo svojom historicky štvrtom dueli na MS proti zástupcovi čierneho kontinentu, keď predtým v roku 1998 na MS vo Francúzsku remizovali v základnej skupine s JAR 1:1 a potom v osemfinále zdolali Nigériu 4:1. O štyri roky neskôr na šampionáte v Kórejskej republike a Japonsku narazili v základnej skupine na Senegal a uhrali s nimi remízu 1:1. V záverečnom dueli sa stretnú s Japonskom a medzi nimi sa rozhodne o tom, kto spolu s „oranjes“ postúpi do osemfinále. Japoncom stačí na postup do remíza, Dáni potrebujú vyhrať.

E-skupina (Pretória – štadión Loftusa Versfelda):

Kamerun – Dánsko 1:2 (1:1)

Góly: 10. Eto’o – 33. Bendtner, 61. Rommedahl, ŽK: 49. Bassong, 75. Mbia – 86. Sörensen, 87. Kjaer, rozhodovali: Larrionda – Fandino, Espinosa (všetci Urug.), 38 000 divákov

Kamerun: Souleymanou – Mbia, N´Koulou, Bassong (73. Idrissou), Assou-Ekotto – A. Song, Geremi Njitap, Eyong Enoh (46. Makoun), Emana – Webó (79. Aboubakar) – Eto’o

Dánsko: Sörensen – L. Jacobsen, Kjaer, Agger, S. B. Poulsen – Ch. Poulsen – Grönkjaer (67. Kahlenberg), Jörgensen (46. D. Jensen) – Rommedahl, Tomasson (86. J. Poulsen) – Bendtner

Eto'o sa raduje
Kamerunčan Samuel Eto'o sa raduje po tom, čo dáva v 10. minúte otvárací gól zápasu. Foto: SITA/AP

Dáni oslavujú po tom, čo Nicklas Bendtner vyrovnal na 1:1. Foto: SITA/AP

Už v 10. min sa Kamerunčania ujali vedenia. Christian Poulsen urobil školácku chybu, pred vlastnou bránkou prihral Emanovi, ten posunul loptu kanonierovi milánskeho Interu Eto’oovi, ktorý mal pred sebou už iba brankára Sörensena a v takýchto situáciách sa nezvykne mýliť. V 33. min však bolo vyrovnané. Dáni rozohrali z vlastnej polovice rýchlu akciu. Rommedahl zbehol po pravej strane, prihral pred bránku Bendtnerovi a tomu stačilo nastaviť nohu – 1:1. V závere polčasu mali obe mužstvá šancu strhnúť vedenie na svoju stranu. Eto´o trafil pravú žrď dánskej svätyne, ale skóre sa nezmenilo.

Kamerunčania vleteli do druhého polčasu ako veľká voda a hneď v prvej minúte Sörensen len s námahou vytlačil loptu po hlavičke Mbiu nad brvno. Po štvrťhodine druhej časti hry predviedol peknú akciu Rommedahl. Zbehol si po svojej pravej strane, zasekol loptu pred dobiehajúcim kamerunským obrancom a ľavou nohou k vzdialenejšej žrdi po druhý raz prekonal Souleymanoua.

Do záverečného hvizdu sa hral rušný futbal so šancami na oboch stranách, ale skóre už sa nezmenilo. Kamerun vo svojom záverečnom zápase proti Holandsku už bude hrať len o česť.