Kampaň Sedem životov zvýšila počet transplantácií orgánov

Sestry
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Osvetová kampaň na podporu odberového a transplantačného programu s názvom Sedem životov, ktorú vlani spustili predstavitelia Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS), pomohla zvýšiť počet transplantácií orgánov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla prezidentka STS Zuzana Žilinská, v roku 2014 vykonali na Slovensku celkovo 165 transplantácií, zatiaľ čo vlani to bolo 245. Aj napriek tomu však zostáva Slovensko medzi krajinami s najnižším počtom transplantácií v Európe.

„Po spustení osvetovej kampane Sedem životov sa nám minulý rok podarilo na Slovensku vplyvom viacerých faktorov zvýšiť počet odberov a transplantácií orgánov. Významne stúpol počet transplantácií obličiek, srdca a pečene. Žiaľ, prvý štvrťrok tohto roku je v tejto oblasti opäť žalostný a naši pacienti pociťujú akútny nedostatok darcov.

Preto je veľmi dôležité pripomínať sa s touto témou a vysvetľovať verejnosti, že darovanie orgánov po smrti zachraňuje ľudské životy. Samozrejme, je potrebné hľadať aj iné nástroje, ktoré pomôžu priblížiť Slovensko ku krajinám s vysokou odberovou a transplantačnou aktivitou,“ vyhlásila Žilinská.

Názov kampane odkazuje na skutočnosť, že jeden darca môže darovaním rôznych orgánov zachrániť život až siedmim ľuďom. V Európe v súčasnosti čaká na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov viac než 70-tisíc pacientov, na Slovensku je to aktuálne viac než 400 pacientov. Bližšie informácie o kampani sú dostupné na webstránke www.sedemzivotov.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom