Kardiológov na Slovensku navštívilo viac ako milión ľudí

Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Kardiológov na Slovensku vlani navštívilo viac ako 1,2 milióna pacientov. Najviac pacientov, konkrétne 19 percent, bolo v Košickom a Bratislavskom kraji (17 percent). Najnižšia návštevnosť bola v Trnavskom kraji, a to 7 percent. Vyplýva to z údajov zverejnených Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZISK).

Pravidelne sledovaných v kardiologických ambulanciách bolo v uplynulom roku takmer 600-tisíc pacientov. Ďalších viac ako 85-tisíc ľudí do pravidelného sledovania kardiológov v priebehu roka pribudlo. Najväčšiu skupinu tvorili osoby vo veku 45 až 64 rokov pri počte takmer 172-tisíc. Nasledovali deti a mladí ľudia do 24 rokov s počtom cez 143-tisíc.

Spomedzi novozistených ochorení boli v prípade detí a dorastu najčastejšie diagnostikované poruchy srdcového rytmu a choroby spojené s vysokým krvným tlakom (hypertenziou). U sledovaných osôb vo veku 25 až 64 rokov dominovali hypertenzné choroby.

Počet diagnostikovaných ischemických ochorení srdca narastá spolu s vekom, pričom vyšší výskyt je u mužov. Vo veku 45 až 64 rokov bol počet pacientov s týmto ochorením 6-násobne vyšší ako u 25 až 44-ročných. U 65 a viacročných sú ischemické choroby srdca najčastejšie zisťovanými ochoreniami obehovej sústavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom