Katolícki susedia povolili homosexuálom adopciu detí

Homosexualita
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 14. januára (WEBNOVINY) – Rakúsky ústavný súd v stredu oznámil rozhodnutie zrušiť ustanovenia občianskeho zákonníka, ktoré zakazujú homosexuálnym párom osvojovať si cudzie deti. Podľa predsedu Gerharta Holzingera, ktorého citovala verejnoprávna stanica ORF, je dôvodom chýbajúce vecné odôvodnenie pravidla rozlišujúceho výhradne na základe sexuálnej orientácie.

Rakúske zákony od roku 2013 umožňujú homosexuálom adoptovať si vlastné deti partnera, spoločné osvojovanie si cudzích detí je však naďalej zakázané. Podľa ústavného súdu musia zákonodarcovia tento stav zmeniť do konca roka 2015.

ORF uviedla, že podkladom pre rozhodnutie je článok európskeho Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd týkajúci sa práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Legislatíva upravujúca adopcie na základe neho nesmie nikoho diskriminovať, vysvetlil Holzinger.

Podnetom pre legalizáciu adopcií vlastných detí partnera bolo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z februára 2013 v prospech lesbického páru, ktorý sa sťažoval na diskrimináciu zo strany rakúskych úradov. Tie im totiž na rozdiel od heterosexuálnych dvojíc žijúcich mimo manželského zväzku neboli ochotné priznať právo na osvojenie a spoločnú výchovu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom