Kazašský parlament bude pestrejší, ale lojálny režimu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Voľby v Kazachstane vyhrala vládna strana Nur Otan prezidenta Nursultana Nazarbajeva,15. január 2012. Foto: SITA/AP

ASTANA 16. januára (WEBNOVINY) –

Voľby podľa OBSE nespĺňali demokratické štandardy

Kazašské parlamentné voľby nespĺňali základné demokratické princípy. V pondelok to konštatovala monitorovacia misia na čele s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Napriek deklarovanému úsiliu na posilnenie demokratických procesov a na uskutočnenie volieb v súlade s medzinárodnými štandardmi, parlamentné voľby nespĺňali základné demokratické princípy,“ uviedla v predbežnej monitorovacej správe.

Ako povedal šéf pozorovateľskej misie OBSE Miklós Haraszti, voľby poznamenal nedostatok transparentnosti ako aj prípady podvodov.

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Kazachstane s veľkým náskokom vyhrala vládna strana Nur Otan prezidenta Nursultana Nazarbajeva, podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) však nespĺňali základné demokratické princípy.

Do 107-členného parlamentu, v ktorom doteraz patrili strane Nur Otan všetky poslanecké kreslá, sa zo siedmich kandidujúcich strán dostanú dve – Komunistická strana Kazachstanu a umiernená podnikateľská strana Ak žol. Obe strany, lojálne prezidentovi, získali každá vyše sedem percent hlasov, Nur Otan 80, 74 percenta hlasov.

Podľa zahraničných analytikov však z účasti vo voľbách boli vylúčené hlavné opozičné strany, ktoré predstavujú skutočnú alternatívu režimu, mnohí výrazní oponenti autoritatívneho kazašského prezidenta nemohli kandidovať.

Nazarbajev v novembri minulý rok podpísal dekrét, ktorým rozpustil parlament a zvolal predčasné voľby. Na pôde parlamentu vtedy vyhlásil, že zastúpenie by mali mať najmenej dve strany. Podľa jeho slov potrebuje parlament obnovu, ktoré má byť súčasťou demokratického vývoja krajiny. Pôvodne sa mali parlamentné voľby uskutočniť v lete 2012.

V roku 2009 prijali v krajine nový volebný zákon, podľa ktorého získa druhá najsilnejšia strana minimálne dva poslanecké mandáty aj v prípade, že neprekročí sedempercentnú hranicu zvoliteľnosti.

V prezidentských voľbách v apríli minulý rok zaznamenal Nazarbajev drvivé víťazstvo, opozícia voľby už tradične bojkotovala. Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) hlasovanie vtedy nesplnilo demokratické štandardy. Nazarbajev je prezidentom od roku 1991, v ktorých bol jediným kandidátom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nursultan Nazarbajev