Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: shutterstock.com
21. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(26)

KDH chce opäť zakázať nedeľný predaj v obchodoch

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zavreté obchody. Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Július Brocka, súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce.

Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi. Výrazne totiž prispieva k zosúladeniu pracovného a rodinného života aj tým, že zvyšuje sociálnu ochranu zamestnaných a zároveň im umožňuje plniť si svoje rodinné a rodičovské funkcie.

“Preto v pracovnoprávnej legislatíve navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého,” zdôraznil Brocka.

KDH chce zvýšiť ochranu zamestnancov

NR SR už upravila Zákonník práce tak, že zamestnancovi nie je možné nariadiť prácu 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň 24. decembra po 12:00 a v 1. sviatok vianočný 25. decembra. Táto zmena sa podľa Brocku stretla s priaznivým ohlasom verejnosti a silnejú hlasy po rešpekte sviatočného charakteru všetkých nedieľ a štátom uznaných sviatkov.

“Zamestnanci, prevažne ženy, vykonávajúce prácu v predajniach, sa počas sviatkov nemôžu venovať svojim rodinám. Ochrana manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí je garantovaná Ústavou SR . Touto zmenou Zákonníka práce chceme zvýšiť ochranu zamestnancov prostredníctvom zvýšenia počtu dní, počas ktorých nie je možné nariadiť prácu,” vyhlásil Brocka.

V Nemecku je voľno chránené ústavou

Striedanie práce a pravidelného odpočinku patrí podľa Brocku neodmysliteľne k životnému rytmu každého človeka. Pravidelný čas voľna pomáha človeku prispôsobiť sa aj vyšším pracovným nárokom.

“Voľná nedeľa umožňuje nielen prehĺbenie rodinných vzťahov v užšom zmysle, ale prispieva aj k zvyšovaniu súdržnosti širších spoločenstiev. Ak má otec nedeľu v pondelok, matka v stredu a deti v nedeľu, narúša to vzťahy v rodinách,” upozornil podpredseda KDH s tým, že v Európe je sviatočný charakter nedele chránený zákonom takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, ale i mimo nej, napr. v Nórsku či Švajčiarsku.

V Nemecku je podľa Brocku nedeľné voľno chránené ústavou. “Článok 139 ich ústavy definuje nedeľu ako deň voľna a duševného pookriatia. V pôvodných členských krajinách Európskej únie sa rešpektuje charakter nedele ako voľného dňa, t.j. zákaz práce v nedeľu a vo sviatok. Táto dlhoročná tradícia pracovného voľna počas nedele a sviatkov sa nerešpektuje len v nových členských krajinách strednej a východnej Európy, zhodou okolností zaťažených komunistickou minulosťou,” konštatoval Brocka.

Odporúčané články

Odchodom Procházku z parlamentu sa KDH posilní, tvrdí Figeľ Je to bod zlomu, hovorí Procházka o vzdaní sa mandátu

Témy

Diskusia

boto Pachtia sa k moci veční farizeji, Ukrižuj Krista, liečil v sobotu, dnes po nedeliach musel by im čeliť až okúsil by znova Golgotu. Zakážme teda v nedeľu aj dýchať, zakážme lásku, nie však nenávisť, tak ako vtedy, urazená pýcha, zberá... chacha Protinávrh podpíšem! Keď už, tak už! Ortodoxní v Izraeli tvrdia, že aj šťuknutie vypínača je práca. A môžeme splachovať WC? A čo chôdza? Viete akú to vyžaduje energiu? Chcelo by to ešte dopracovať. kuva ako za Slovenského štátu. Úvaha Vy, ktorí tu úpenlivo mínuskujete na pravdivých príspevkoch alebo sa usilujete vypisovať proti kritikom snahy KDH, sa vás pýtam: PREČO CHCETE, ABY ĽUDIA MENEJ ZARÁBALI??? To si myslíte, že keď nebudú v nedeľu pracovať, že budú dostávať také isté platy,... neutralista pravy klasik čchan (Neregistrovaný) | dnes 11:28 Neverím, že si mal v r.1989 aspoň 20 rokov. To by si nemohol takéto nezmysly napísať. Zrejme sa u teba prejavuje účinok tých nových historikov, ktorí účinne prekrúcajú fakty z minulosti. Pýtam sa...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...