KDH chce vrátiť do parlamentu riaditeľka gymnázia

KDH
Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Kandidátov na post predsedu KDH pribúda. Podľa informácií agentúry SITA o post predsedu KDH s Milanom Majerským, ktorého odporúča bývalý predseda hnutia Ján Figeľ, a exposlancom parlamentu Alojzom Hlinom, by mala súperiť Eleonóra Porubcová z Prievidze.

Porubcová môže byť prvou ženou na čele KDH

Porubcovú mali presvedčiť na kandidatúru najmä tí členovia hnutia, ktorí očakávajú od nového predsedu zásadnú zmenu, ktorá by priniesla obnovenie dôvery voličov a sympatizantov KDH. Podľa informácií agentúry SITA, Porubcová patrila ku kritikom príliš religióznej politiky hnutia, a vedeniu strany tiež vytýkala neriešenie reálnych problémov ľudí. V prípade svojej kandidatúry na predsedníčku KDH chce priniesť do hnutia novú dynamiku a novú víziu politiky strany.

Eleonóra Porubcová má 50 rokov, je vydatá a má dve deti. Pracuje ako riaditeľka gymnázia v Prievidzi. Je poslankyňou za KDH v mestskom zastupiteľstve v Prievidzi a tiež aj v Trenčianskom samosprávnom kraji. V prípade jej úspechu na Sneme KDH 11. júna by išlo o prvú ženu, ktorá by viedla KDH od jeho vzniku. Porubcová má oficiálne oznámiť kandidatúru v najbližších dňoch.

Primátor Levoče Milan Majerský oznámil 18. apríla, že chce na júnovom sneme kandidovať za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Zároveň však chce zostať primátorom.

Záujem kandidovať za predsedu KDH oznámil exposlanec Národnej rady SR Alojz Hlina, ktorý bol tento mesiac prijatý za člena KDH. Na tento post ho už navrhli viaceré okresné organizácie na Orave. Hlina chce na základoch KDH vybudovať modernú konzervatívnu stranu ľudového typu, iba tak podľa neho môže KDH uspieť.

Baránek: KDH sa musí sekularizovať a mať agendu 21. storočia

Pred KDH ako prvá dôležitá úloha stojí podľa analytika Jána Baránka sekularizácia hnutia. Ako povedal Baránek vo štvrtok pre agentúru SITA, z KDH by sa mala stať konzervatívna strana s kresťanskými hodnotami. „KDH musí mať agendu 21. storočia, ktorá skončí v konečnom dôsledku vo vreckách voličov. Ľudí zaujíma podpora rodiny, ale tá je v stranách len v deklaratívnej rovine,“ povedal.

Na to, aby KDH začalo rásť, musí mať podľa Baránka aj mediátora s charizmou. „KDH sa musí prestať klamať o neúspechu vo voľbách. V KDH musia prestať bojovať vo vnútri. Východ proti západu, sever proti juhu. KDH musí byť vo vnútri jednotné,“ vymenoval ďalšie predpoklady reštartu KDH Baránek s tým, že KDH by malo začať aj s integráciou ministrán a nemalo by dať podnet na vznik nových kresťanských konzervatívnych strán.

Základná podmienka pre nového predsedu hnutia má podľa Baránka byť, aby bol v Bratislave. „KDH je v kríze a preto nový predseda musí viesť stranu z Bratislavy. Nemôže zostať primátorom Levoče, alebo riaditeľkou v Prievidzi. To je aj istý signál voličom, že predseda je tu a záleží mu na tom,“ zdôraznil analytik.

KDH po neúspechu vo voľbách bude voliť nové vedenie na sneme, ktorý by mal byť 11. júna. Súčasné vedenie na čele s Jánom Figeľom totiž po volebnom fiasku ohlásilo, že sa vzdáva funkcií. „Neviem, ktorý z týchto troch kandidátov je najlepší, pretože sa neprejavili. Je dobré, že Majerský už prešiel súťažou a zvíťazil vo voľbách. Rovnako Porubcová prešla voľbami. Teda majú úspešný príbeh za sebou,“ uviedol Baránek, ktorý si nevie celkom predstaviť, že by konzervatívne KDH volilo za predsedu nového člena, čo je podľa neho Hlinova nevýhoda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaEleonóra PorubcováJán FigeľMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie