KDH podľa Jána Figeľa vystúpilo z tieňa SDKÚ

Figeľ
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) –

KDH už nie je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa v tieni SDKÚ-DS, čo viac ako desaťročie bolo realitou.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, dnešné postavenie KDH je výsledkom vlastného úsilia a rastu i poklesu iných strán pravice.

„Mojou ambíciou pri nástupe pred štyrmi rokmi bolo zaradiť KDH medzi tri rozhodujúce subjekty na Slovensku. To, že sa KDH posunulo do popredia politického spektra, považujem za príležitosť pre silnejšie a zodpovedné ovplyvňovanie vecí verejných,“ povedal.

Vladimír Mečiar, kedysi nechtiac, svojím konaním a zneužívaním moci napomáhal podľa Figeľa zjednocovať oponentov. Tak vznikla Slovenská demokratická koalícia a tiež Strana maďarskej koalície. „Ja som v júni minulého roku na sneme KDH v Ružomberku ponúkol vytvoriť politickú platformu pre spoluprácu, hodnotovo, programovo a názorovo blízkych strán SDKÚ-DS a Most-Híd a toto pozvanie bolo prijaté. Proces obnovy dôvery a zbližovania týchto strán pre strategické, celoštátne zámery prebieha,“ povedal.

Podľa neho môžu tieto tri strany vytvoriť jadro alebo základ politickej alternatívy. „Chcem podčiarknuť, že SDKÚ zostavovalo vládu z druhej pozície, keď malo celkovo približne štvrtinový voličský potenciál. Súčet podpory našich troch strán dnes reprezentuje podobný pomer,“ dodal.

Dôležitá je však podľa Figeľa akcieschopnosť takéhoto zoskupenia, pretože jedna vec je mať idey a návrhy a druhá vec je schopnosť ich ponúkať a napĺňať vo forme programu, legislatívy alebo personálnych návrhov. „Tu nás ešte čaká veľa práce. Ale som presvedčený, že by bolo málo zostať v rovine diskusií. Rovnako je málo byť v jednej frakcii v Bruseli, v európskych štruktúrach, potrebné je byť spoločenstvom spolupráce a politickej zhody tu doma, na Slovensku,“ konštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana