KDH: Štátny rozpočet rezignoval na budúcnosť a nedovidí za horizont 1 roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titulna milan majersky ress web.jpg
Foto: Archív MM

Nový štátny rozpočet ukazuje biedu hospodárstva SR a nepripravenosť z lepších na horšie časy. Napriek dlhom z minulosti a pandémii mu však vážne chýba jasný plán konsolidácie verejných financií. Dôsledkom neschopnosti zastaviť rast dlhu môže byť grécka cesta, upozorňuje KDH.

„Za normálnych čias by bol nový štátny rozpočet považovaný za totálnu katastrofu, vedúcu SR ku krachu. Treba však priznať, že je dôsledkom pandémie i zdedeného stavu ekonomiky, keď štát musí prijať, že napriek dobrým časom už roky neprebehli žiadne štrukturálne reformy, má výpadok príjmov vo výške 2,2 miliardy eur a nutnosť dofinancovať bezbrehé záväzky vlády Roberta Fica vo výške 2,1 miliardy eur,“ hodnotí predseda KDH Milan Majerský.

Ani to však podľa neho nemôže byť dôvod, aby ľudia nevideli „svetlo na konci tunela“ v podobe jasnejších konsolidačných opatrení. „Vláda premrháva začiatok vládnutia na vykonanie zásadných reforiem a konsolidácie a ostáva otázkou, či na ne naberie odvahu v druhej polovici svojho mandátu,“ upozorňuje Majerský. KDH znepokojuje aj enormný nárast hrubého verejného dlhu vo výške 65 percent HDP či deficit verejných financií vo výške približne 7 miliárd eur, teda 7,41 percenta HDP.

Člen predsedníctva KDH Jozef Mikuš zdôrazňuje, že rozpočet priamo nepočíta s dôležitými potrebnými reformami, napríklad ani s avizovanou reformou verejnej správy, ani s dôchodkovou či zelenou reformou. „Pripraviť pokrízový rozpočet bolo iste náročné, ale nemali by sme rezignovať na budúcnosť a konsolidáciu verejných financií. Inak ešte viac prehĺbime už aj tak astronomické zadlžovanie,“ hovorí Mikuš.

Pre zvrátenie hroziacej gréckej cesty považuje KDH za nevyhnutné využiť Fond obnovy na návratné investície, zároveň je však treba konať adekvátne rýchlo a zodpovedne. Hnutie víta, že vláda včera konečne predstavila predbežnú dohodu o rozdelení 6 miliárd z Plánu obnovy. Podľa KDH však bude kľúčová čo najrýchlejšia implementácia, pričom vláda musí nielen stihnúť predložiť finálny plán obnovy do konca apríla, ale nachystať ho špičkový a reálne plniteľný.

V krízovej situácii je treba podľa KDH vidieť za horizont ročného rozpočtu, pretože ani dôsledky súčasnej situácie nebudú ročné, ale dlhodobé. Kvôli tomu, že predošlá vláda Roberta Fica v dobrých časoch nevytvorila zásoby, sa totiž Slovensko podľa KDH bude musieť na zmiernenie dopadov pandémie ešte viac zadlžiť. Nie však z dôvodu investícií, teda zvyšovania životnej úrovne, ale bežných výdavkov na prevádzku štátu.

„Práve v tejto situácii je treba dovidieť ďalej ako len na niekoľko mesiacov. V porovnaní s predchádzajúcimi rozpočtami je tento nový naopak prehľadný a až prehnane realistický, snaží sa o peniaze v súlade s hodnotou za peniaze a nenecháva kostlivcov v skrini, dokonca sa vyrovnáva aj s tými zdedenými. Z ťažkých čias sa však nedostaneme iba zaplátaním najväčších dier, potrebujeme zreteľnú víziu pre budúcnosť a plán, ako postaviť Slovensko na nohy,“ uzatvára Majerský s tým, že schopnosť múdro zužitkovať spomínaný Fond obnovy bude kľúčovou skúškou vlády na tejto ceste.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Majerský