Keňan Kemboi ovládol maratón v Košiciach

Maratón v Košiciach 2011
Pretekári na trati 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Košice, 2. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 2. októbra (WEBNOVINY ) – Keňan Elijah Kiprono Kemboi sa stal víťazom 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

Trať v košických uliciach zvládol za 2:11:15 h a vyrovnal svoj osobný rekord z Antverp. Za najlepším časom košického maratónu Gilberta Chepkowonyho zaostal o vyše 2 minúty.

Na 88. ročníku dominovali africkí bežci, ako druhý dobehol do cieľa Etiópčan Ebisa Merga Ejigu, tretiu priečku obsadil jeho krajan Gebo Burka Gameda. Kemboi za víťazstvo zinkasoval finančnú prémiu 9000 eur. Keňan bežal takticky, dlho zaostával za vedúcou skupinou.

Na lídrov sa dotiahol na 36. km a postupne zrýchľoval. Napokon mal v cieli takmer minútový náskok. „Bol to môj štvrtý maratón v živote a vyhral som druhýkrát. Dosiahol som rovnaký čas ako pri mojom triumfe v Antverpách. Obe prvenstvá si vážim, rozdiel bol asi len v tom, že v Košiciach bolo slnečno a teplo, kým v Antverpách pršalo,“ povedal Kemboi.

Zľava: Víťazní muži Ebisa Merga Ejigu 2. miesto, Elijah Kiprono Kemboi 1. miesto a Gebo Burka Gameda 3. miesto 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Košice, 2. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Víťazné ženy Halima Hassen Beriso 2. miesto, Maryna Damantsevich 1. miesto a Seada Kedir Adilo 3. miesto 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Košice, 2. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Víťazka ženskej kategórie Maryna Damantsevich vbieha do cieľa 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Košice, 2. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Pretekár Imrich Pástor na trati 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Košice, 2. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Rekord trate nepadol

Medzi ženami sa presadila Bieloruska Maryna Damancevičová, ktorá finišovala za 2:33:53 h. Aj ženy bežali pomalšie, ako je traťový rekord Ukrajinky Oleny Burkovskej z roku 2009 2:30:50 h a nenaplnili želanie organizátorov o prvý výkon na slovenskom území pod 2:30 h. Damancevičová získala za prvenstvo 6000 eur. Podobne ako u mužov na ďalších dvoch pódiových miestach skončili etiópske vytrvalkyne. Druhá dobehla Halima Berisová (2:35:47) a tretia Kedir Adilová (2:36:28).

Najúspešnejšia Slovenka Katarína Berešová skončila pri svojej maratónskej premiére na 5. mieste za 2:43:42 a o 42 sekúnd jej ušiel B-limit na olympijské hry do Londýna 2012. Berešová si v Košiciach vybojovala aj titul majsterky SR v maratóne.

Bežalo sa mi solídne, ale druhá polovica maratónu už bola dosť náročná. V istých chvíľach som sa cítila bezmocne. Je to však pre mňa veľmi dobrá skúsenosť. Verím, že najneskôr na jar olympijský limit pokorím,“ povedala Berešová.

Medzi mužmi patrí slovenský primát Imrichovi Magyarovi z AC Nové Zámky. Dvadsaťsedemročný bešeňovský rodák skončil v Košiciach celkovo ôsmy za 2:39:42 h. Víťaz slovenského šampionátu z posledných štyroch rokov Imrich Pástor tentoraz nedobehol. Striebro v M-SR si vybojoval Peter Tichý, ktorý bol aj najlepším v kategórii nad 40 rokov.