KGB má tri možné scenáre útokov v Minsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bielorusko sa spamätáva z výbuchu v metre
Kvety a sviečky prinášajú ľudia v Minsku počas noci k miestu včerajšieho výbuchu v metre. Včera podvečer tu v podzemnej zastávke metra v blízkosti sídla prezidenta Alexandra Lukašenka došlo k výbuchu, počet obetí je najmenej 11 a zranených je okolo 130 ľudí. Lukašenko po incidente zvolal zasadnutie vlády, počas ktorého uviedol, že nevylučuje, že tento „dar“ Bielorusku poslal niekto z vonku, tajnej službe nariadil, aby krajinu „prevrátili hore nohami“ a našli páchateľov. Podľa najnovších informácií za incidentom stojí neznáma teroristická skupin Foto: AP Photo/Sergei Grits

MINSK 12. apríla (WEBNOVINY) – Bieloruská tajná služba KGB prišla v utorok s troma možnými teóriami o tom, kto mohol stáť za pondelkovým teroristickom útokom v podzemnej stanici metra v centre metropoly Minsk. Podľa jej šéfa Vadima Zajceva išlo o snahu destabilizovať situáciu v krajine, pomstu zo strany extrémistických skupín alebo o čin „chorej osoby“, citovala jeho slová štátna bieloruská tlačová agentúra BelTA.

Prvá možnosť podľa neho prichádza do úvahy v prípade, že cieľom útoku bolo vyvolať „chaos a nedôveru“ v rámci bezpečnostných zložiek. Svetové médiá pritom už dávnejšie informovali, že incident mohol súvisieť s vnútorným bojom medzi jednotlivými bezpečnostnými silami v štáte.

Zajcev však pripustil aj možnosť, že útok súvisel s prezidentskými voľbami a následnými nepokojmi z 19. decembra. Jeho ľudia preverujú okrem iného aj možnosť, že teroristický čin spáchali „extrémistické mládežnícke hnutia“, ktoré nie sú spokojné s víťazstvom Alexandra Lukašenka. „Nemôžeme vylúčiť ani podobné cynické činy spáchané s cieľom pomstiť sa bezpečnostným zložkám v štáte,“ poznamenal.

Bielorusko
Foto: SITA/AP

Počet obetí pondelkového útoku v podzemnej stanici metra v centre bieloruskej metropoly Minsk stúpol na 12. Zranenia utrpelo asi 150 ľudí. Hospitalizovať museli 126 osôb, z nich 22 je v kritickom stave. Ako informoval šéf pohotovosti v nemocnici v Minsku Viktor Sirenko, veľa zranených má amputované končatiny a rezné rany zo šrapnelov. Na miesto výbuchu prišiel aj prezident Alexander Lukašenko. Sprevádzal ho syn Koľa, ktorého považuje za svoj talizman a spoločne sa zúčastňujú na takmer všetkých štátnych udalostiach.

Útok sa odohral na stanici Kastryčnickaja (Októbrová) o 17:55 miestneho času (16:55 SELČ) neďaleko prezidentského sídla. Prezident Alexander Lukašenko naznačil, že za útok môžu byť zodpovedné „sily zvonka“. „Páni, čelíme závažnej výzve. Potrebujeme adekvátnu reakciu a musí sa nájsť,“ uviedol na zasadnutí KGB. „Nevylučujem, že je to ´darček´zvonka´, ale musíme sa poobzerať aj doma. Treba zistiť, kto by mohol mať prospech z narušenia pokoja v našej krajine,“ povedal na schôdzke.

Zatkli prvých podozrivých

Bielorusko zatklo v pondelok niekoľko ľudí v súvislosti s bombovým útokom v minskom metre, ktorý si vyžiadal 12 obetí. Informovali o tom v utorok štátne médiá citujúce prokuratúru. „Spracovávame informácie od viacerých ľudí,“ uviedol podľa tlačovej agentúry Belta zástupca generálneho prokurátora Andrei Šved, ktorý má na starosti vyšetrovanie.

Zároveň potvrdil zatknutia, o aký počet osôb však ide, neuviedol. Fotografie podozrivých, ktorých sa ešte zadržať nepodarilo, zverejnia v krátkom čase, dodal. Generálna prokuratúra otvorila vyšetrovanie teroristického činu, pričom Lukašenko bude na jeho priebeh osobne dohliadať. Pri vyšetrovaní pomôžu aj experti z ruskej tajnej služby FSB.

Výbuch v Minsku
Foto: SITA/AP

Výbušné zariadenie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou ukryté pod lavičkou na nástupišti v stanici metra, kde bolo v čase nešťastia asi 300 ľudí. Bomba naplnená guľôčkovými ložiskami mala silu ekvivalentnú piatim až siedmim kilogramom TNT. Informoval o tom bieloruský minister vnútra Anatolij Kulešov.

Bielorusko má skúsenosť s bombovými útokmi. V roku 2005 explodovala nálož v meste Vitebsk na západe krajiny a v roku 2008 v Minsku. Pri obidvoch útokoch, z ktorých podozrievajú nacionalistov, bolo zranených okolo 50 ľudí, nevyžiadali si však obete.

Explózia počas osláv Dňa nezávislosti na koncerte v roku 2008, kde sa zúčastňoval aj Lukašenko, označili skôr o pokus o atentát ako teroristický čin. Lukašenko prirovnal terajší útok v metre s výbuchom v roku 2008, ktoré „by mohli byť článkami jednej reťaze.“

Výbuch v Minsku
Foto: SITA/AP
Výbuch v Minsku
Foto: SITA/AP
Výbuch v Minsku
Foto: SITA/AP
Výbuch v Minsku
Foto: SITA/AP
Výbuch v Minsku
Výbuch v metre v bieloruskom hlavnom meste Minsk si v apríli vyžiadal 15 mŕtvych a desiatky zranených. Bomba vybuchla na zastávke, ktorá sa nachádzala hneď pri sídle bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a taktiež budovy bieloruskej Rady bezpečnosti. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

VIDEO: Výbuch v minskom metre

https://www.youtube.com/watch?v=OLjESgZtapE

MZV vyjadrilo hlbokú sústrasť obyvateľom Bieloruska

Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadruje v súvislosti s pondelkovým výbuchom v Minsku, pri ktorom prišli o život nevinní ľudia, hlbokú a úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a obyvateľom Bieloruska. „Slovenská republika dôrazne odmieta a odsudzuje akékoľvek formy násilia namiereného proti bezbranným jednotlivcom. Takéto činy nemajú žiadne ospravedlnenie,“ agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander Lukašenko