Kings skončili a Handzuš je voľný pre MS

Handzuš

NEW YORK 26. apríla (WEBNOVINY) – V pondelňajších zápasoch 1. kola play-off zámorskej hokejovej súťaže NHL si postup do ďalšej fázy vybojovali San Jose Sharks. „Žraloci“ zdolali v šiestom dueli Los Angeles Kings na ich ľade 4:3 po predĺžení, v sérii zvíťazili 4:2 na zápasy a predstavia sa v 2. kole vyraďovacej časti. San Jose v stretnutí trikrát viedlo, domáci „králi“ však vždy dokázali odpovedať. Veľkú šancu na zvrat v zápase mali po zákroku hosťujúceho Jamieho McGinna na Brada Richardsona v 57. min. McGinn inkasoval za napadnutie trest 5+DKZ. No domáci nedokázali streliť do konca stretnutia rozhodujúci gól, ani využiť pokračujúcu presilovku v úvodných 97 sekundách predĺženia. Krátko po jej skončení prenikla do pásma domácich elitná formácia San Jose a po chaose v domácej obrane prestrelil Quicka Joe Thornton a poslal San Jose do druhého kola play-off. „Skutočne neviem, čo sa stalo. Niekto to tam strieľal a zrazu sa puk ocitol pred bránkou domácich. Tak som ho dopravil do odkrytej bránky,“ komentoval svoj prvý zásah v predĺžení v play-off Thornton. Puk sa dostal pred bránku od Patricka Marleaua: „Išiel od mojej hokejky a potom sa ešte odrazil od mojej korčule.“ Kings sa tak aj druhý rok po sebe lúčili hneď v úvode vyraďovacích bojov a stále platí fakt, že od pamätného finále v roku 1993 ešte s Waynom Gretzkým v tíme dokázalo Los Angeles vyhrať v play-off len jedinú sériu. Kings sa darili aspoň presilovky. Zaznamenali v nich svoje dva úvodné góly a celkovo v sérii využili 5 z 24 možností. No vôbec sa im nedarila hra v predĺžení. Podľahli vo všetkých troch zápasoch série, kde sa rozhodovalo v nastavenom čase. Slovák v drese „kráľov“ Michal Handzuš sa bodovo nepresadil aj napriek tomu, že na ľade strávil takmer 19:18 min. Tridsaťštyriročný rodák z Banskej Bystrice vyhral 10 z 15 vhadzovaní, zblokoval 1 strelu a rozdal 5 hitov. Teoreticky môže Handzuš posilniť slovenský národný výber ešte pred začiatkom blížiacich sa MS 2011 v Bratislave a Košiciach.

V druhom pondelňajšom stretnutí zvíťazila Tampa Bay nad Pittsburghom 4:2, vyrovnala stav série na 3:3 a vynútila si rozhodujúci siedmy duel v stredu na ľade Penguins. „Blesky“ držia v hre hokejisti, od ktorých by to pred sezónou nikto nečakal. Štyridsaťjedenročný gólman Dwayne Roloson si užíva len svoje štvrté play-off v kariére. V pondelok si poradil s 27 z 29 striel na svoju bránku. „Gólmani musia byť v play-off vynikajúci. Práve Dwaynov výkon bol kľúčový a zdvihol nás v dnešnom zápase.“ skonštatoval tréner Tampy Guy Boucher. Druhým nečakaným hrdinom bol krídelník Steve Downie, ktorý na prvé dva zásahy svojho tímu prihrával a tretí – víťazný – sám strelil. „Hodím to čo najskôr za hlavu. Bol to veľký zápas pre náš tím. Každý chcel dať gól a podarilo sa to práve mne,“ tešil sa Downie, ktorý musel vynechať štvrtý zápas série pre trest za faul. Pittsburgh má najväčší problém s presilovkami. V pondelok neuspel ani v jednej z piatich a v celej sérii využil jedinú z 30 možností.

Výsledky pondelňajších zápasov 1. kola play-off zámorskej hokejovej súťaže NHL (hrá sa na 4 víťazstvá):

ZÁPADNÁ KONFERENCIA:

Los Angeles – San Jose 3:4 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 – 0:1) – konečný výsledok série 2:4, do 2. kola play-off postúpilo San Jose

Góly: 34. Justin Williams (Jack Johnson, T. Lewis), 41. Smyth (Stoll), 52. T. Lewis (Stoll, Martinez) – 23. K. Wellwood (J. Thornton), 37. Demers (Pavelski, T. Mitchell), 49. Heatley, 63. J. Thornton (Marleau, Setoguchi).

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: J. McGinn (San Jose) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:35. Brankári: J. Quick – A. Niemi. Diváci: 18 118

VÝCHODNÁ KONFERENCIA:

Tampa Bay – Pittsburgh 4:2 (1:1, 1:0, 2:1) – stav série 3:3

Góly: 17. Purcell (R. Malone, Downie), 26. Bergenheim (D. Moore, Downie), 45. Downie (Lecavalier, Gagne), 50. R. Malone (Öhlund) – 9. Pascal Dupuis (M. Talbot), 44. Jordan Staal (Niskanen, Tyler Kennedy).

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:29. Brankári: Roloson – Fleury. Diváci: 20 309

8. Tomáš Kopecký (Chicago) 1 0 0 0 0 1 0

Stav k 25. aprílu 2011 (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút).

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJoe ThorntonĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušTomáš KopeckýZdeno Chára