Kiska: Povinnosťou našej generácie je vyriešiť výzvy, ktoré pred nami v Európe stoja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Podpis Rímskych zmlúv bol začiatkom neuveriteľnej, nevídanej cesty spolupráce, ktorá spojila Západ a Východ v Európskej únii a zrušila hranice medzi európskymi krajinami. Pri príležitosti 60. výročia od položenia základov „jedinečného projektu prosperity a mieru v Európe“ to vyjadril prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti.

Malý zázrak

„Základ toho všetkého položilo 25. marca 1957 v Ríme šesť krajín odhodlaných nedopustiť, aby sa v Európe zopakovalo polstoročie hrôz, utrpenia a úpadku. Cesta k takejto zásadnej premene nebola jednoduchá, ani samozrejmá. Dláždili ju trpké skúsenosti z opakovaných konfliktov. Obe svetové vojny zanechali za sebou spustošené a vyčerpané územia posiate cintorínmi a hrobmi miliónov padlých,“ uviedol prezident, podľa ktorého bol vznik Európskeho hospodárskeho spoločenstva krátko po konci druhej svetovej vojny a začiatku Studenej vojny malým zázrakom. „Zázrakom, ktorý by sa však nestal, nebyť silnej vôle vtedajších politických lídrov a podpory ľudí,“ dodal.

Pripomenul, že povojnová generácia pred podpisom Rímskych zmlúv musela prekonať mnohé prekážky. „Akú prezieravosť, odhodlanie a oddanosť hodnotám solidarity a spolupráce si to vyžadovalo v krajinách, ktoré len pár rokov predtým posielali na seba armády v krvavej vojne,“ reagoval a vyzval, aby sme na to nezabúdali.

Únia je spoločným dielom

„Nech sa nám zdá súčasná situácia v EÚ neistá a komplikovaná, nech je náš názor na ďalšiu integráciu taký či onaký. Nemôžeme tých 60 rokov zahodiť v mene malicherných sporov a pochybných politických záujmov. Povinnosťou našej generácie je vyriešiť výzvy, ktoré pred nami v Európe stoja. A udržiavať európsky projekt mierovej spolupráce v silnej kondícii a dobrom zdraví. Európska únia je naším najdôležitejším spoločným dielom a buďme hrdí na to, že môžeme byť pri tom,“ uzavrel Kiska.

Rímske zmluvy je súhrnný názov pre dve zmluvy, ktoré predstavitelia Francúzska, Talianska, Spolkovej republiky Nemecko, Belgicka, Luxemburska a Holandska podpísali 25. marca 1957 v Ríme. Konkrétne podpísali dve zmluvy, zmluvu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (dnes známa ako Zmluva o fungovaní EÚ) a Zmluvu o založení Európskeho hospodárstva pre atómovú energiu. Tieto zmluvy, ktoré vstúpili do platnosti 1. januára 1958, sú jedným zo základov neskoršej európskej integrácie. Oba dokumenty boli viackrát menené, naposledy Lisabonskou zmluvou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej Kiska