Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Andrej Kiska (vľavo) prijal v Paláci cudzincov, ktorí na Slovensku požiadali o azyl, alebo už sú občanmi Slovenska. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
17. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kiska pozval k sebe cudzincov, prehovorili o Slovákoch

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Pri rozhovoroch o migrantoch v Európe chýba prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v diskusii jeden základný rozmer. Tým je základná otázka, či sme alebo nie sme ochotní dobrovoľne a iniciatívne dať týmto ľuďom pomocnú ruku.

Slovenský prezident Andrej Kiska to povedal vo štvrtok na brífingu po stretnutí s cudzincami, ktorí na Slovensku požiadali o azyl, alebo už sú občanmi Slovenska. „Najdôležitejšia vec je, že sa nesmie z toho robiť jedna veľká predvolebná politická téma,“ dodal Kiska.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska sa stretol v Paláci s cudzincami

Prezident je presvedčený, že sme schopní pomôcť. „Sme schopní pomôcť z pohľadu štátu a jeho bezpečnosti. Sme schopní a pripravení z pohľadu tisícok jednotlivcov a osôb, ale aj organizácií,“ povedal Kiska.

Prezident prijal napríklad Afganca, ktorý na Slovensko ušiel pred 17 rokmi pred násilím Talibanu. Získal tu azyl a neskôr aj štátne občianstvo. Vyštudoval žurnalistiku a uskutočňoval rozvojové projekty v Afganistane. Medzi pozvanými bol aj utečenec z Iraku, ktorý na Slovensku vyštudoval univerzitu a v súčasnosti podniká. Počas štúdia pritom dobrovoľne pracoval aj pre UNICEF.

Kiska sa stretol aj so somálskou azylantkou, ktorá na Slovensku žije s rodinou, vyštudovala obchodnú akadémiu a momentálne pracuje ako tlmočníčka pre Migračný úrad v Tranzitnom centre. Prezidentský palác navštívila aj matka s dcérou z Afganistanu, ktoré na Slovensku získali azyl spolu s rodinou. Spoločne pritom s prezidentom diskutovali o tom, prečo sa rozhodli pre Slovensko a ako sa dostali do našej krajiny, ako sa žije v ich pôvodnej krajine a ako sa im teraz na Slovensku darí. Cudzinci sa podľa prezidenta zhodli v tom, že na Slovensku sú ľudia s dobrým srdcom.

Kiska opätovne podporil výzvu na pomoc utečencom

Andrej Kiska sa vo štvrtok stretol aj s iniciátormi Výzvy k ľudskosti, kde opätovne podporil snahy pomôcť utečencom. Médiá o tom informovala jedna z iniciátoriek výzvy Lucia Štasselová. „Rozprávali sme sa o tom, že to nie je žiadna formalita, ale cesta, ako presvedčiť ľudí, ako verejnosť ubezpečiť, že to nie je bezprecedentné riziko,“ uviedla. Podľa Štasselovej je potrebné na Slovensku verejne hovoriť o pozitívnych skúsenostiach, ktoré má krajina s ľuďmi, ktorí k nám prišli ako utečenci. Ako príklad uviedla práve bývalých utečencov, ktorí sa stretli s prezidentom. Tí podľa nej hovoria o Slovákoch pozitívne. „Vieme pomáhať tým, ktorí sú v núdzi a toto treba podčiarknuť,“ zdôraznila.

Podľa Štasselovej sa iniciátorom Výzvy k ľudskosti podarilo pod ňu v priebehu dvoch týždňov získať 12-tisíc podpisov, čo ich príjemne prekvapilo. „Čo sa týka budúcnosti výzvy, rozmýšľame už teraz, akým spôsobom poprepájať štátne inštitúcie s mimovládnymi organizáciami, s neziskovými aktivitami tak, aby pomoc bola čo najefektívnejšia, a aby zdroje boli využité v prospech organizácií, ktoré sú priamo v teréne,“ dodala.

Slovensko by malo zdieľať európske bremeno, apeluje Výzva k ľudskosti

Výzva k ľudskosti je spoločnou iniciatívou jednotlivcov a mimovládnych organizácií. Iniciátori podporujú spoločný európsky postup pri zvládaní súčasnej humanitárnej krízy a presadzujú spoluprácu štátu a mimovládneho sektora. Verejná správa by podľa nich mala využiť všetky dostupné zdroje na podporu organizácií venujúcim sa humanitárnej pomoci a integrácii utečencov.

Utečencov by Slovensko podľa výzvy malo prijímať v počtoch, ktoré primerane pomôžu „zdieľať európske bremeno“. Taktiež by sa podľa nich mala začať spoločenská diskusia o dlhodobej stratégii týkajúcej sa ekonomickej migrácie.

Politickú reprezentáciu zároveň signatári vyzývajú k využívaniu racionálnych a na faktoch založených argumentov pri diskusii o probléme migrácie. Pod výzvou sú podpísané napríklad organizácie Človek v ohrození, Magna Deti v núdzi alebo Slovenská katolícka charita.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Obrazom: Do Gabčíkova prišla prvá skupinka utečencov Europoslanci schválili kvóty, nemecký šéf migrácie odstúpil

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...