Kiska prirovnal inváziu vojsk v auguste 1968 k hororovému filmu, okupanti zmarili nádej na zmenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru v meste Sliač pri príležitosti 50. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Bratislava, 21. august 2018. Foto: SITA/Kancelária prezidenta SR

BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – K nepredstaviteľnému hororovému filmu prirovnal inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa prezident Andrej Kiska.

V televíznom príhovore pri príležitosti 50. výročia tejto udalosti pripomenul, že ulice slovenských a českých miest zaplavilo pol milióna vojakov, vyše 6 000 tankov, 800 lietadiel a 2 000 diel. Vrcholných predstaviteľov štátu na čele s Alexandrom Dubčekom okupanti zatkli a odvliekli do Sovietskeho zväzu.

Desiatky nevinných obetí

Nijakých kontrarevolucionárov nenašli, zato však v krajine, kde sa dovtedy šírila nádej na slobodnejší život, zabili desiatky nevinných obetí,“ konštatoval Kiska s tým, že okupanti zanechali po sebe zdevastovanú krajinu a zmarenú nádej na zmenu.

Po invázii a podpísaní Moskovského protokolu sa hororový film podľa prezidenta zmenil na „krutú realitu normalizácie“, ktorá potláčala slobodu tlače, prejavu či viery. „Moc prevzali bezcharakterní jedinci opierajúci sa o sovietske bodáky,“ zdôraznil Kiska. Dnešných demokratických politikov vyzval chrániť slobodu a možnosť rozhodovať o budúcnosti bez obáv z toho, že ich rozhodnutia zlomí hrubá sila.

Potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami

Preto potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami a rovnakým rešpektom k slobode, právam ľudí a demokracii,“ vyhlásil. Takých spojencov a partnerov má Slovensko podľa Kisku v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Prezident na záver konštatoval, že okupáciu vojskami Varšavskej zmluvy odsudzujú tri pätiny obyvateľov Slovenska, pribúda však tých, najmä mladých ľudí, ktorí o nej vedia málo alebo nič. Rodičov, učiteľov, príbuzných a pamätníkov preto vyzval, aby mládeži pripomínali udalosti toho obdobia. „Aby im priblížili časy nádeje, ale aj chvíle zrady, zúfalstva a poníženia. Spomenuli si na obete okupácie i zásadnú zmenu, akú nám priniesol november 1989,“ uzavrel Kiska.

Celý príhovor prezidenta Andreja Kisku aj s videom >>>TU<<<

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska