Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kiska chce novelu ústavy o veku sudcov, poslancom písal list
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) počas vyhlásenia pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd
7. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kiska: Utečenci našu kultúru nerozvrátia, musíme im pomôcť

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska vníma debatu o migrantoch a utečencoch ako dôležitý zápas o srdce a charakter Slovenska. Poďakoval sa ľuďom, dobrovoľníkom, ktorí utečencom za hranicami Slovenska, v Rakúsku a Maďarsku pomáhali z vlastnej vôle a na vlastné náklady.

Takisto uviedol, že hoci prijatie niekoľko sto, či tisíc utečencov nepredstavuje „rozhodujúci ani prelomový“ príspevok na rozdelenie migrantov, nemusíme sa obávať, že by títo ľudia rozvrátili našu kultúru a spôsob života.

Diskusiu o migrantoch podľa Kisku vyvovali kvóty

Prezident pripomenul, že diskusia o migrantoch a utečencoch sa na Slovensku neviedla, pokiaľ sa neobjavil návrh Európskej komisie na rozdelenie migrantov a utečencov na základe kvót. O tých si prezident myslí, že sú nešťastným riešením. Zároveň však uviedol, že by za nešťastné považoval, ak by sa téma utečencov a migrácie v Európskej únii zúžila len na diskusiu o kvótach.

Tvrdí, že Slovensko by si malo ujasniť, čo nám na návrhu kvót prekážalo. „Či to bola forma, ktorú som vtedy aj ja označil za nešťastnú, alebo nám prekážala samotná predstava, že na päťmiliónovom Slovensku prichýlime niekoľko sto alebo hoci aj niekoľko tisíc ľudí – mužov, žien a detí, ktorí preukázateľne utiekli do Európy pred vojnou, smrťou a násilím,“ povedal Kiska.

Prezident si myslí, že rovnako ako vo vládou schválenom postupe pre Slovensko, spoločnej deklarácii krajín V4 tak v iniciatíve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je niekoľko dobrých návrhov, ako krízu riešiť.

Kiska súhlasí s tým, aby sa sprísnil boj proti prevádzačom a pašerákom či aby boli ekonomickí migranti vracaní späť do krajín pôvodu. Takisto sa mu pozdáva návrh viesť azylové konanie priamo v krajinách, odkiaľ utečenci utekajú.

Prezident pochybuje, že utečenci ohrozia bezpečnosť

Hlava štátu si myslí, že pokiaľ ide o prejavenie solidarity a pomoci utečencom aj našim európskym partnerom, podstata otázky nikdy nestála a dodnes nestojí tak, či celoeurópske kvóty alebo v protiklade k tomu nejaké iné celoeurópske rozhodnutia. „Otázka znie, ako nájsť rozumné riešenia, vrátane zdieľanej solidarity s utečencami a partnermi v Európe,“ vyjadril sa Kiska.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Prezident sa takisto vymedzil aj voči niektorým argumentom, ktoré odporcovia prijatia utečencov používajú. Nepáči sa mu argument, že Slovensko pomôcť utečencom nemusí, keďže my sami máme oblasti, kde je vysoká nezamestnanosť či iné problémy. „Vždy a v každom čase budeme mať svoje vlastné problémy, ktoré budeme musieť riešiť. Ale to nesmie znamenať, že sa preto uzavrieme a nebudeme ochotní pomáhať iným,“ povedal Kiska.

Takisto si myslí, že otázka nestojí tak, či prijať utečencov alebo si zachovať bezpečnosť v krajine. „Takýto počet ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím, ktorých by sme u nás prichýlili, nemôže rozvrátiť našu vnútornú bezpečnosť,“ povedal s tým, že podľa jeho informácií neexistuje dokument, ktorý by ohrozenie bezpečnosti potvrdzoval.

Zároveň však priznal, že je možné, že v takej veľkej migračnej vlne môžu byť aj rizikové osoby. „Nikto nás však nezbavuje práva a povinnosti žiadateľov o azyl preveriť. Prestaňme sa teda, prosím, strašiť,“ vyzval.

Kiska nechce tolerovať heslá o bielom Slovensku

Myslí si, že neobstojí ani argument, ktorý sa objavuje na sociálnych sieťach aj v iných diskusiách, že tí, ktorí „na svoj útek vynaložili aj tisícky eur, teda zrejme doma netreli biedu, k nám do Európy prichádzajú len pre svoje väčšie osobné pohodlie,“ uviedol. Zdôraznil tiež, že tí najchudobnejší stále sú vo vojnových oblastiach a treba pomôcť aj im.

Pripustil, že v súčasnej vlne migrantov je okrem utečencov z vojnových zón aj dosť ekonomických migrantov, osobitne z krajín Balkánu, ale nie je pravda, že tvoria 95 percent všetkých. Kiska vyzval, aby politici aj občania rozlišovali medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou aj fašizmom.

Podľa prezidenta prirodzený strach z neznámeho od extrémizmu neodlíšime, ak pristúpime na heslá o „utečencoch ako o pravdepodobných teroristoch alebo ekonomických špekulantoch.“ Ako dodal, „ak sa ostatní prispôsobíme a budeme mlčať alebo odvracať zrak, potom potichu tolerujeme heslá o bielom Slovensku.“

Kiska sa vo svojom vyhlásení takisto poďakoval všetkým dobrovoľníkom, cirkvám či organizáciám, ktoré sa rozhodli pomôcť. Podľa neho tak dokazujú, že slová ako dobro a súcit sú trvalou hodnotou ľudí na Slovensku a vyjadril želanie, aby sa skončila diskusia o migrácii a utečencoch, v ktorej prevládajú vyhrážky z krátenia eurofondov či obviňovanie, kto za krízu môže.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Európa sa mení na kresťanskú pevnosť, tvrdí turecký premiér Kiska telefonoval s Porošenkom, hovorili o dodávkach plynu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...