Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kiska
Nový slovenský prezident Andrej Kiska počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 6. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
24. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kiska želá sudcom pred voľbami súdnej rady múdre rozhodnutie

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska sa deň pred voľbou chýbajúceho člena súdnej rady obracia na sudcov otvoreným listom, v ktorom im pripomína, že postupné zvyšovanie dôveryhodnosti súdnictva je aj v ich rukách.

„Vážené sudkyne a sudcovia Slovenskej republiky, vaša účasť alebo neúčasť v zajtrajších voľbách člena Súdnej rady SR bude dôležitým signálom toho, ako vážne vnímate túto svoju zodpovednosť. Domnievam sa, že vysokou účasťou a reprezentatívnosťou voľby môžete aj verejnosti poslať správu, že si túto zodpovednosť sami uvedomujete,“ píše hlava štátu.

Voľba bude signálom pre sudcov

Voľba sudcov bude podľa Andreja Kisku signálom, aké súdnictvo chcú oni sami. Prezident verí, že sa presadí hlas a vôľa slušných a čestných sudcov. „Želám vám, vážené sudkyne a sudcovia, múdre a zodpovedné rozhodnutie, ktorým prispejete k tomu, aby si občania Slovenskej republiky mohli pamätať rok 2014 ako rok priaznivého obratu v našom súdnictve,“ napísal Kiska.

V roku 2014 nastali viaceré zmeny v slovenskej justícii, tvrdí ďalej prezident. Hoci podľa hlavy štátu nie všetky prijali sudcovia i odborná verejnosť iba jednoznačne pozitívne, viaceré vzbudili po dlhom čase priaznivé očakávania a otvorili cestu k zmene atmosféry v našom súdnictve.

Popredné miesto slovenských problémov

„Akokoľvek budeme hodnotiť zmeny, ktoré sa v tomto roku stali, na jednom sa isto môžeme zhodnúť: tieto zmeny vyvolala dlhodobá hlboká nedôvera verejnosti k slovenskej justícii, nepriaznivé hodnotenia zo strany inštitúcií Európskej únie, nelichotivý stav oproti porovnateľným krajinám a všeobecné presvedčenie, že vymožiteľnosť práva a fungovanie nášho súdnictva sú na poprednom mieste problémov Slovenska a podstatným dôvodom nízkej dôvery občanov vo fungovanie štátu.“

Sudcovia budú v utorok rozhodovať o svojom deviatom zástupcovi v Súdnej rade.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Kiska opäť venoval plat ľuďom v núdzi, mzdu dal 10 rodinám Kiska vymenoval rektorov, vysoké školstvo potrebuje zmenu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...