Kiskove slová chvály, toto povedal o Slovensku a Slovákoch

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska v slovenskej expozícii so špeciálnymi 3D okuliarmi počas otvorenia Národného dňa Slovenskej republiky na veľtrhu EXPO Miláno 2015. Taliansko, Miláno, 24. jún 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

MILÁNO 24. júna (WEBNOVINY) – Slovensko je úžasná krajina, bohatá na históriu, kultúru, tradície, ale aj na šikovných a vynaliezavých ľudí. S týmito slovami v stredu v Miláne prezident SR Andrej Kiska otvoril Slovenský deň na svetovej výstave Expo 2015.

„Keď sa rozhliadnem okolo seba, vidím miesto, ktoré je galériou úspechu, ľudskej kreativity a inovácií, pokroku a vyspelosti. Toto miesto ukazuje, čo všetko sme už dokázali a čo všetko môžeme ešte spraviť,“ vyzdvihol Kiska.

Obrazom: Slovenský deň na svetovej výstave Expo 2015

Slovensko sa potrebuje prezentovať

Na Slovensku podľa jeho slov žijú pracovití a šikovní ľudia. „Máme ľudí, ktorí sú si vedomí, aké bohatstvo sa skrýva v pracovitosti a inováciách, ale aj v rešpekte voči prírodným zdrojom a uvedomujú si, aká dôležitá je ich ochrana,“ zdôraznil prezident. Pripomenul, že Slovensko v súčasnosti patrí medzi najúspešnejšie krajiny EÚ pri redukcii emisií CO2.

Obrazom: Slovenský pavilón na Expo Miláno 2015

„Je aj domovom viacerých zásadných nových objavov a technológií v oblasti získavania nerastných surovín, šetrného využívania energií, výživy. Ale máme aj prvé lietajúce auto,“ podotkla hlava štátu.

Podľa Kisku sa Slovensko musí v zahraničí prezentovať.

„Naša krajina je malá, ale je tak krásna, že sa potrebuje prezentovať. Vieme, že napríklad z turizmu máme slabý príjem oproti tomu, čo by sme mali mať. A práve preto sa musíme dokázať vedieť predať, a o tom takéto výstavy sú,“ dodal prezident.

Za málo peňazí veľa muziky

Svetová výstava je zároveň pre Slovensko šancou odprezentovať sa v zahraničí. Napriek tomu, že Slovensko naň spomedzi účastníkov vynaložilo druhú najnižšiu sumu, minister hospodárstva Vazil Hudák je s našim pavilónom spokojný.

„Táto výstava je pre nás možnosť odprezentovať sa svetu. Prezentovať sa ako krajina, ktorá je dynamická, mladá, inovatívna. To je hlavné posolstvo, ktoré chceme zachovať,“ podotkol v stredu Hudák v rámci Slovenského dňa na Expo v Miláne.

Slovensko vybudovanie pavilónu stálo päť miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). „Je to druhá najnižšia suma zo všetkých krajín, len Rumuni investovali menej. Takže ako sa hovorí na Slovensku, urobili sme za málo peňazí veľa muziky. Myslím, že sa to podarilo,“ ocenil minister.

Slovenský deň na svetovej výstave Expo 2015
Foto: SITA/Ján Slovák

Na prezentáciu krajiny chce viac zdrojov

Zároveň avizoval, že na prezentáciu krajiny v zahraničí by chcel v budúcnosti viac zdrojov. „Musíme zvažovať, kde je aký prínos. Ale určite budem o tom hovoriť aj s ministerstvom financií, ako tých aktivít, ktoré majú význam pre Slovensko, môžeme urobiť viac,“ doplnil šéf rezortu hospodárstva.

Slovenský pavilón na svetovej výstave v Miláne bol otvorený 1. mája tohto roka. Nachádza sa v zóne vedľa pavilónov Japonska, Ruska, Nemecka, Rakúska či Monaka. V pavilóne pracuje 34 zamestnancov.

Návštevníci si v ňom môžu vyskúšať napríklad okuliare s virtuálnou prehliadkou Slovenska, nachádzajú sa v ňom fotografie najúspešnejších slovenských športovcov či predmety symbolizujúce národné tradície.

Slovenský deň na svetovej výstave Expo 2015
Foto: SITA/Ján Slovák

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaVazil Hudák