Klaretový džbán v rukách Shreka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Louis Oosthuizen bozkáva víťazný klaretový džbán Foto: SITA/AP

Jeden z najstarších turnajov na planéte oslavoval v mekke golfu, v St. Andrews, 150. výročie konania prvého ročníka The Open, ktorý sa hral v roku 1860 v Prestwicku. V roku 1871 a počas prvej aj druhej svetovej vojny sa turnaj nekonal, preto bol tento ročník len 139. v poradí a budúci rok tak turnaj čakajú oslavy znova. Desaťtisícové St. Andrews hostilo počas štyroch turnajových dní okolo dvestotisíc golfových fanúšikov a nadšencov z celého sveta a dočkalo sa nečakaného víťaza. Na zelenom koberci totiž dominoval Juhoafričan Oosthuizen, ktorý počas celého turnaja predvádzal takmer bezchybný golf. Dvadsaťsedemročný golfista vyhral tento rok svoj prvý turnaj na európskej túre, v marci sa tešil z triumfu na Open de Andalucia, a teraz sa zaradil na historický zoznam golfových legiend, ktoré sa môžu pochváliť ziskom Klaretového džbána.

Deň prvý – McIlroy skrotil Old Course

Po predchádzajúcich dvoch tréningových dňoch, keď v St. Andrews vládlo veterné a daždivé počasie, mali hráči vo štvrtok bezvetrie a to sa odrazilo aj na ich agresívnejšej hre a lepších výsledkoch. Najlepšie situáciu využil talentovaný Rory McIlroy, ktorý na Old Course zahral 63 úderov. Oosthuizen bol po prvom kole druhý, keď si zapísal 65 rán s bogey na sedemnástke. Bogey na sedemnástke mal aj John Daly, šampión z roku 1995 a jeden z držiteľov skóre 66, ktoré predviedli aj Peter Hanson, Bradley Dredge, Andrew Coltart a Steven Tiley. Okrem bogey na známej a nesmierne predĺženej Road Hole si Daly zapísal sedem birdie, z toho štyri v rade za sebou. Daly, ktorý sa prepadol do piatej stovky svetového rebríčka, mohol mať aj lepšie skóre, ale niektoré paty mu obiehali okolo jamky.

Svetová jednotka a dvojnásobný víťaz turnaja Woods zahral nádejných 67 rán. Po šestnástich jamkách bol na 6 pod par, ale na sedemnástke dal drajv do rafu a po skazenom krátkom pate predviedol prvé bogey, pričom nepremenil ani birdie pat na osemnástke. Rovnaké číslo 67 ako Woods si zapísal aj Lee Westwood. Po deviatich jamkách mal výsledok 5 pod par vďaka piatim berdíkom v sérii (5 – 9), ale druhých deväť jamiek už zahral v pare. Päťnásobný víťaz The Open, 60-ročný Tom Watson mal bilanciu 73 úderov rovnako ako svetová dvojka Phil Mickelson. „Lefty“ sa berdíka dočkal až na poslednej jamke, keď si na prvých dvanástich zapisoval samé pary a na štvorparovej trinástke dokonca double bogey. Pod par sa dostala takmer polovica zo 156 hráčov, do paru sa zasa zmestilo 95 hráčov vrátane trojnásobného víťaza Nicka Falda.

Deň druhý – trest počasím

O deň neskôr sa už potvrdili vrtochy škótskeho a ostrovného počasia. Víchrica dokonca na hodinu prerušila druhé kolo The Open. Predpoludním sa počasie neustále menilo, nosiči bagov pobehovali a roztvárali dáždniky. Hráči museli relatívne často meniť aj oblečenie, ale hlavný faktor na najslávnejšom golfovom ihrisku – vietor – sa začal ozývať až v popoludňajších hodinách. Z druhého kola tak najviac ťažili tí, ktorí na Old Course vyrazili ako prví ešte pred siedmou hodinou rannou. Medzi nimi aj Oosthuizen. Ten síce pred druhým kolom strácal na lídra dve rany, ale po polovici turnaja už viedol o päť úderov. Juhoafričan ukončil druhé kolo solídnym výsledkom 67 úderov a dostal sa na dvojciferné skóre -12. Ďalším, kto využil predpoludňajšie podmienky, bol päťdesiatnik Mark Calcavecchia, ktorý svojím výkonom príjemne prekvapil. Víťaz The Open 1989 sa po štvrtkových 70 úderoch zlepšil o tri a so skóre -7 sa posunul na druhé miesto.

Foto: SITA/AP

Hráčom okrem počasia strpčovala hru najmä extrémne náročná štvorparová jamka číslo 17 – Road Hole. Práve tam zakopol aj skúsený Angličan Paul Casey, ktorý mal dobre rozbehnuté kolo, ale po triple bogey si pozíciu skomplikoval. Napriek tomu zahral 69 a so skóre -6 sa delil o tretie miesto s krajanom Leem Westwoodom a po sobotňajšej dohrávke aj s Ale jandrom Caňizaresom (71) a Kórejčanom Jin Jeongom (70), ktorý ako jediný z amatérov prešiel katom. Líder z prvého dňa McIlroy vyrazil na ihrisko až popoludní. V tom čase sa začalo počasie zhoršovať a dorazil vietor, ktorý odfukoval loptičky z grínov. Po vynútenej hodinovej prestávke sa hráči vrátilii na ihrisko. Lenže to začalo ukazovať svoju odvrátenú a povestnú tvár, mnoho dobrých skóre sa tak dostalo do podpriemeru. Neustále sa menila nielen sila vetra, ale aj jeho smer. Azda najväčšmi na to doplatil Mc Ilroy, ktorý do druhého dňa vstupoval so skóre -9, ale zahral 80 rán a zrazu mal -1. Oproti úvodnému kolu sa zhoršil o 17 úderov, pričom v predchádzajúcich deviatich kolách na The Open nezahral nikdy horšie ako 69. Pokles o desať úderov zaznamenal aj Daly (66-76), mal však opäť problémy s patovaním, a tak spadol na 29. miesto.

Medzi hŕstku hráčov, ktorí sa s náročnými podmienkami dokázali vyrovnať, patril Woods. Američan síce začal s dvoma bogey, ale prvú deviatku napokon zahral v pare. Na štvorparovej osemnástke v padajúcej tme dal takmer eso a kolo zakončil birdie, čo znamenalo, že s celkovým skóre štyri pod par sa delil o 14. priečku. Nepríjemná zmena počasia nahrala do karát tým, ktorí predpoludním zaváhali, ako napríklad Mickelson. „Lefty“ sa v Škótsku trápi. Na Scottish Open neprešiel katom, po druhom kole The Open sa o finálovú účasť reálne obával. V podobnej situácii na hranici katu sa ocitli aj ďalšie známe mená -Colin Montgomerie, Steve Stricker či Edoardo Molinari. Piatkové kolo sa predĺžilo, a tak niektorí museli čakať na svoju postupovú definitívu až do sobotňajších dohrávok.

Deň tretí – líder sa nemení

Pozíciu nečakaného lídra si aj po treťom kole udržal dvadsaťsedemročný Juhoafričan. Oosthuizen nastupoval do sobotňajšieho kola s piatimi ranami k dobru (65-6769). Jednu síce hneď stratil po trojpate na prvej jamke, ale potom už nechyboval a pripísal si štyri birdie vrátane záverečnej jamky, kde mal dokonca veľkú šancu na eagle. O štyri rany za lídrom bol Casey, ktorý v silnom vetre absolvoval úvodnú deviatku s piatimi birdie, na druhej však zahral už len samé pary. Najlepší výkon 67 úderov zopakovali v sobotu ešte Henrik Stenson a Robert Rock na delenom štvrtom mieste, ale len Casey sa zaobišiel bez bogey. Stenson zahral eagle na trinástke, jednej z najnáročnejších jamiek ihriska, a mal dokonca šancu atakovať McIlroyov štvrtkový výkon, no na šestnástke a sedemnástke pripisoval dve rany a nakoniec končil berdíkom na osemnástke. Vďaka tomu sa dostal na skóre -7 a štvrté miesto, o ktoré sa delil so Španielom Caňizaresom a Angličanom Westwoodom.

Foto: SITA/AP

Samostatne tretí, ale tri rany za Caseym, figuroval po treťom kole Nemec Martin Kaymer, ktorý sa blysol výkonom 68 s jedným bogey a piatimi berdíkmi. Po troch kolách všetko nasvedčovalo tomu, že Oosthuize na už môže atakovať len Casey. Woods totiž zahral druhé kolo za sebou za 73 úderov a s celkovými tromi ranami pod par sa delil o 18. miesto, pričom s odstupom 12 rán už nemohol pomýšľať na pätnásty major v kariére. A to napriek tomu, že hral najvyrovnanejšie za posledné týždne. Svetoznáma Road Hole sa však pohrala aj s ním, dovolila mu len bogey. Tiger, ktorý na The Open na Old Course triumfoval v predchádzajúcich dvoch ročníkoch 2000 a 2005, nehral zle, ale nedarilo sa mu na grínoch. Ešte o jednu ranu horšie bol na tom Mickelson, ktorý na šestnástke poslal odpal do autu, zapísal si double bogey a celkových 70. Pritom sa zdalo, že „Lefty“ si výrazne polepší. Pri vstupe na šestnástu jamku mal na svojom konte päť berdíkov a jediné bogey, takže v tom momente atakoval elitnú desiatku. Lenže na šestnástke prišlo double bogey, na sedemnástke bogey a rovnú sedemdesiatku zachraňoval birdie patom na osemnástke. Do finále tak išiel so skóre -2 a takmer nulovou šancou na turnajový titul. O dva údery menej potreboval v troch kolách McIlroy, ktorý sa rýchlo otriasol z piatkovej lekcie. Tradičné ihrisko v kolíske golfu zahral na 69 úderov, pričom mu dala zabrať najmä Road Hole, kde si pripísal double bogey. Severného Íra síce najskôr pribrzdila dažďová prehánka, ale od piatej jamky nasúkal päť berdíkov a tlačil sa tak do desiatky.

Rovnako ako v predchádzajúcich dňoch, aj v sobotu mali výhodu hráči, ktorí na hraciu plochu vyrazili medzi prvý mi. Robert Rock za hral 67 rán, víťaz dvoch turnajov European Tour Charl Schwartzel bol o úder horší. Rock sa vďaka to mu delil o 18. miesto, Schwartzel bol na 26. priečke.

Foto: SITA/AP

Deň štvrtý – konečne finále

Oosthuizen od samotného štartu záverečného dňa ne ponechal nič na náhodu a športovú drámu anine pripustil. Hral v slušnom štandarde a vyrovnane, čo sa už ne dalo povedať o jeho najväčšom prenasledovateľovi Caseym. Oosthuizen na dvanástej jamke definitívne odvrátil atak predovšetkým európskych hráčov, pretože tam zahral eagle. Potom udeľoval golfovú lekciu, v ktorej odskočil o neskutočných osem úderov s celkovým skóre 271/-16. V závere si pozíciu lídra ustrážil a nakoniec zvíťazil o sedem rán pred Angličanom Leem Westwoodom, ktorý skončil druhý už na úvodnom major turnaji sezóny – US Masters v Auguste. O tretie miesto sa podelila trojica McIlroy, Casey a Stenson (všetci 279/-9). Woods skončil výkonom 285/-3 na delenom 23. mieste. Woodsov najbližší konkurent vo svetovom rebríčku Mickelson zavŕšil svoje športové trápenie na ostrovoch v nedeľu 75 údermi a prepadom na 48. miesto, o ktoré sa delil okrem iných aj s krajanom Dalym (obaja 289/+1).

NA THE OPEN 63 ÚDEROV ZAHRALI:

Mark Hayes (USA)

– Turnberry 1977

Isao Aoki (JPN)

– Muirfield 1980

Greg Norman (USA)

– Turnberry 1986

Paul Broadhurst (ENG)

– St. Andrews 1990

Jodie Mudd (USA)

– Royal Birkdale 1991

Nick Faldo (ENG)

– Sandwich 1993

Payne Stewart (USA)

– Sandwich 1993

Rory McIlroy (NIR)

– St. Andrews 2010

VÍŤAZI THE OPEN S NAJVÄČŠÍM ROZDIELOM

13 úderov: Tom Morris st. (Prestwick 1862)

12 úderov: Tommy Morris ml. (Prestwick 1870)

11 úderov: Tommy Morris ml. (Prestwick 1869)

8 úderov: J. H. Taylor (St. Andrews 1900), James Braid (Prestwick 1908), J. H. Taylor (Royal Liverpool 1913), Tiger Woods (St. Andrews 2000)

7 úderov: Louis Oosthuizen (St. Andrews 2010)

Autor: Jakub Jesenski

Zdroj: www.golfrevue.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rory McIlroyTiger Woods