KĽDR odložila rokovanie s Američanmi o lodi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juhokórejskú loď potopilo torpédo z KĽDR
Denná tlač v Južnej Kórei priniesla šokujúce odhalenie príčiny potopenia juhokórejskej bojovej lode, v ktorej zomrelo 26. marca 46 námorníkov. Loď potopilo torpédo typu CHT-02D vypálené z malej severokórejskej ponorky, zistila to medzinárodná vyšetrovacia komisia. Severná Kórea výsledky odborníkov dnes poprela a považuje ich za výmysel. Foto: SITA, AP

SOUL 13. júla (WEBNOVINY) – Severná Kórea odložila rokovanie s velením ozbrojených síl OSN v Južnej Kórei na čele s Američanmi, ktoré sa malo konať v utorok. O odklad požiadala pre „administratívne dôvody“. Nový termín rokovaní zatiaľ nebol stanovený. Stretnutie sa malo uskutočniť v dedine Panmundžom na hranici znepriatelených kórejských republík a jeho hlavnou témou malo byť marcové potopenie juhokórejskej vojenskej lode. Rokovanie na úrovni plukovníkov malo pripraviť pôdu pre rozhovory medzi generálmi, ktoré majú zmierniť napätie vyvolané incidentom.

Južná Kórea, USA a ďalšie krajiny tvrdia, že vojenskú korvetu potopilo severokórejské torpédo, pričom poukazujú na závery medzinárodného vyšetrovania. Severná Kórea však svoju vinu popiera a predkladané dôkazy označuje za vykonštruované. Bezpečnostná rada OSN prijala vyhlásenie, v ktorom vyjadruje „hlboké znepokojenie“ nad zisteniami komisie, Severnú Kóreu ako údajného vinníka však priamo nespomína. Pchjongjang doteraz odmietal o tejto veci rokovať s americkou armádou, v piatok však nastal obrat, keď navrhol uskutočniť stretnutie v hraničnej demilitarizovanej zóne.

Juhokórejské plavidlo Čcho-nan bolo 26. marca na rutinnej hliadkovej plavbe pri hranici s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou, keď zadnou časťou lode otriasol výbuch. Tisícdvestotonová loď sa rozlomila na dve časti a potopila, pričom zahynulo 46 námorníkov. Medzinárodná vyšetrovacia komisia na základe získaných dôkazov dospela k záveru, že korvetu juhokórejského námorníctva zasiahlo 250-kilogramové torpédo typu, aký používa Severná Kórea.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať