KĽDR odmieta obnovenie rokovaní o svojom jadrovom programe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obrovská vojenská prehliadka v Pchjongjangu
Severná Kórea si v sobotu pripomenula 70. výročie založenia vládnucej Kórejskej strany práce obrovskou vojenskou prehliadkou, ktorú sledoval vodca Kim Čong-un. Po vodcovom prejave nasledoval pochod vojakov vo formáciách, najprv však išli oddiely vojakov oblečených v štýle revolučnej armády, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne proti Japonsku. Vrcholom prehliadky bola skupina medzikontinentálnych balistických striel, hoci nie je známe, že by boli aj úspešne otestované. Pchjongjang, 10. október 2015. Foto: SITA/AP

SOUL 17. októbra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea dnes odmietla myšlienku na obnovenie rokovaní o ukončení svojho jadrového programu. Na vysvetlenie uviedla, že podobné pokusy sa v minulosti skončili neúspechom. KĽDR tiež zopakovala svoju požiadavku, aby si Washington sadol za rokovací stôl a vyjednával o mierovej zmluve.

Toto vyhlásenie severokórejského ministerstva zahraničných vecí prišlo deň po tom, ako americký prezident Barack Obama a juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje vo Washingtone konštatovali, že sú otvorení rokovaniam s KĽDR o zmiernení sankcií, ale Pchjongjang musí predtým ukázať, že to myslí vážne so zastavením svojho programu na vývoj jadrových zbraní.

Rezort diplomacie KĽDR vo svojom vyhlásení upozornil, že ak USA budú trvať na zmene, Kórejský polostrov „uvidí iba ďalšie narastanie nášho neobmedzeného jadrového odstrašovania“.

Vojna medzi Severnou a Južnou Kóreou z rokov 1950-1953 sa skončila 27. júla prímerím, nie riadnou mierovou dohodou, takže obe krajiny zostávajú technicky vo vojnovom stave. Mierová zmluva nebola doteraz uzavretá, pretože KĽDR ju chce podpísať iba s USA, bez účasti Južnej Kórey.

Severná Kórea v roku 2008 vycúvala z tzv. šesťstranných rokovaní o svojom jadrovom programe a odvtedy uskutočňuje raketové a jadrové testy. Tvrdí, že konflikt na Kórejskom polostrove môže definitívne ukončiť len mierová zmluva s USA.

Obama uviedol, že USA sú otvorené rokovaniam, ktoré by mohli viesť k uvoľneniu sankcií uvalených na KĽDR – podobne ako sa to stalo v prípade Iránu, ktorý v júli podpísal dohodu o obmedzení svojho jadrového programu výmenou za postupné zrušenie hospodárskeho embarga. Obama však súčasne upozornil, že nevidí žiadny náznak toho, že by si Severná Kórea vedela predstaviť svoju budúcnosť bez jadrových zbraní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaPak Kun-Hje