Kliešte môžu spôsobovať závažné ochorenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotní
riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Katarína Tináková Foto: SITA

Kde sa kliešte v rámci Slovenská vyskytujú?

Vyskytujú sa na celom Slovensku, najmä v listnatých a zmiešaných porastoch s dostatočnou vlhkosťou. Dlhoročné prírodné ohniská nákaz prenášaných kliešťami sú v Nitrianskom kraji, ktorý je svojím geografickým charakterom veľmi vhodným biotopom pre výskyt kliešťa obyčajného. Kliešte sa nachádzajú zväčša v nižších nadmorských výškach, no súvislosti s klimatickými zmenami sa hranice ich výskytu posúvajú do vyšších polôh. V posledných rokoch zaznamenávame veľmi vysokú chorobnosť na kliešťom prenášané ochorenia aj v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Kliešte sú nielen v lesoch, ale aj v parkoch, záhradách a v trávnikoch pred panelákmi.

Aké choroby kliešte prenášajú?

Kliešť obyčajný je v krajinách západnej a strednej Európy hlavným prenášačom kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Môže však prenášať aj iné, menej časté ochorenia ako je tularémia, anaplazmóza, ehrlichióza, babesióza a Q horúčka. Nie všetky kliešte sú ale nosičmi vírusov alebo baktérií.

Dá sa spomínanými ochoreniami nakaziť aj inak ako po poštípaní kliešťom?

Áno, človek sa môže kliešťovou encefalitídou nakaziť aj po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných zvierat. Na Slovensku bolo zaznamenaných viacero takýchto prípadov, aj rodinné epidémie.

Hrozí takáto nákaza aj v prípade mlieka z obchodu?

U pasterizovaného mlieka z obchodu toto riziko nehrozí. Tam, kde pasterizáciu nemožno zabezpečiť, teda u drobnochovateľov, treba konzumovať prevarené mlieko.

Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníc
Foto: SITA

Kde žijú kliešte – v tráve alebo na stromoch?

Kliešť má tri vývojové štádiá – larva, nymfa a imago, čo je dospelý kliešť. Jednotlivé vývojové štádiá sa nachádzajú v rozličnej vzdialenosti od zeme. Larvy vyžadujú najvyššiu vlhkosť, preto sa nachádzajú tesne pri zemi, maximálne do výšky desiatich centimetrov. V tomto rozmedzí sa nachádzajú aj ich najobľúbenejší hostitelia. Nymfy vyliezajú maximálne do výšky 50 centimetrov. Dospelé kliešte sa v prírode nachádzajú až do výške jedného metra a napádajú väčšie zvieratá a človeka. Tvrdenie, že padajú zo stromov, je mýtus.

Ako sa najlepšie proti kliešťom chrániť?

Najspoľahlivejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Vhodné je používanie účinných repelentných prípravkov, tieto môžu byť vo forme napr. spreja, masti či krému. Po návrate z oblasti, kde by sa mohli vyskytovať kliešte, si treba prezrieť celé telo vrátane vlasatých častí a odevu, pretože kliešte môžu loziť aj po šatách

Ako sa má kliešť správne odstrániť? Existujú rôzne teórie od točenia, cez kývanie až po potieranie krémami…

Ideálne je zachytiť kliešťa pinzetou tesne nad kožou a kývavým pohybom ho vytiahnuť, pričom treba dať pozor na to, aby sa nepretrhol alebo nerozmliaždil. Ak sa nepodarí kliešťa vytiahnuť celého, treba vyhľadať lekára. Pri odstraňovaní je chybou používať rôzne olejové prostriedky a krémy, pretože tým dosiahneme presne to, čo nechceme – kliešť vyvráti črevné sekréty a sliny do lymfatického a krvného riečiska a tým sa ešte podporí infikovanie človeka. Po vytiahnutí kliešťa treba ošetriť vzniknutú ranku dezinfekčným prostriedkom a potom sledovať, či nenastávajú na koži nejaké zmeny.

Aké sú príznaky boreliózy?

Pri borelióze sa môže na mieste prisatia kliešťa objaviť do niekoľkých dní až týždňov začervenanie, ktoré môže dosahovať až niekoľkocentimetrové rozmery. Koža môže byť na dotyk hladšia, teplejšia, zvyčajne nie je bolestivá a nesvrbí. Niektorí pacienti udávajú príznaky letnej chrípky. Pri spomínaných príznakoch treba ihneď vyhľadať lekára, aby pacient dostal účinnú antibiotickú liečbu a aby sa choroba nerozvinula do ďalších štádií, kedy už postihuje kožu, kĺby, nervový systém a srdce. Začervenanie vymizne po niekoľkých týždňoch aj bez liečby, ale netreba to podceniť a vždy vyhľadať lekára.

Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?

Kliešťová encefalitída je závažné ochorenie. Ide o zápal mozgových blán a zápal mozgu. Dominantné príznaky sú bolesti hlavy, vysoká teplota, nevoľnosť, zvracanie, niekedy môžu byť aj črevné príznaky. Prejavujú sa až po určitej inkubačnej dobe, ktorá býva v priemere osem až desať dní. Potom môže nastúpiť bezpríznakové obdobie, ktoré trvá približne sedem až desať dní, po ktorom sa môžu opäť objaviť v zvýšenej intenzite. Pre druhú fázu ochorenia sú charakteristické príznaky postihnutia centrálnej nervovej sústavy, intenzívne bolesti hlavy, horúčka, stuhnutosť šije, svetloplachosť, dokonca až poruchy vedomia, ale aj psychické poruchy, zhoršenie pamäti, dezorientácia, labilita nálad, podráždenosť a poruchy spánku.

Môžu zostať pacientovi aj nejaké trvalé následky?

Po liečbe sa môže ochorenie skončiť úplným uzdravením. Niektoré prípady si ale vyžadujú dlhodobú rehabilitáciu. Po prekonaní kliešťovej encefalitídy môžu u pacienta zostať trvalé následky, napríklad pretrvávajúce bolesti hlavy, obrny, psychické problémy – depresia, poruchy koncentrácie. V jednom až dvoch percentách sa môže skončiť úmrtím, my sme úmrtie ale zatiaľ hlásené nemali.

Dá sa proti borelióze a kliešťovej encefalitíde zaočkovať?

Proti borelióze očkovaciu látku nemáme, proti kliešťovej encefalitíde áno. Očkovanie sa odporúča najmä ľuďom, ktorí sú vo zvýšenej miere vystavovaní nebezpečenstvu infekcie v rámci svojho povolania – napr. lesní robotníci, zememerači či geológovia, ale odporúča sa aj turistom. V endemických oblastiach ako je Nitriansky kraj využívajú ľudia toto očkovanie. V roku 2010 bolo na žiadosť rodičov zaočkovaných 2611 detí do 15 rokov, v roku 2011 to bolo 2330 detí a vlani 1818 detí.

V porovnaní s kliešťami sú komáre zo zdravotného hľadiska v podstate neškodné, ale o to viac dokážu človeka obťažovať. Ako sa voči nim najlepšie chrániť?

V rámci individuálnej ochrany je dobré mať uzlíkové oblečenie, ktoré zabráni tomu, aby sa komáre dostali pod oblečenie a na nechránené časti kože aplikovať repelent. Odporúčajú sa aj éterické oleje do vonných lámp, elektrické prístroje s vyparovaním proti hmyzu a siete na okná a dvere, ktoré je dobré ešte postriekať insekticídnymi prostriedkami. V neposlednom rade treba dbať na to, aby sme vo svojom okolí nevytvárali ideálne prostredie pre množenie komárov, ktorým sa darí najmä v stojatých a plytkých vodách. Napríklad na záhradách mávame nádoby, kde zhromažďujeme vodu na polievanie. Je dobré prikryť ich nejakou fóliou alebo polystyrénovými doskami.

Štípanec od komára zvykne nepríjemné svrbieť. Prečo je to tak a ako sa dá svrbenie zmierniť?

Komáre v našich zemepisných podmienkach neprenášajú infekčné ochorenia. Únikom slín z komára do organizmu môže vzniknúť lokálna imunitná reakcia charakteristická začervenaním, opuchom a svrbením. Hlavne malé deti si môžu štípanec rozškriabať a tak môžu vznikať druhotné bakteriálne infekcie. Pomáhajú chladivé mastičky proti svrbeniu, ktoré z zmierňujú aj opuch.

Na viacerých miestach západného Slovenska sa robili pozemné aj letecké postreky proti komárom, ktoré sa premnožili po problémoch s povodňami. Sú tieto postreky pre ľudí neškodné?

Postrekové práce môžu vykonávať iba osoby, ktoré sú na výkon takýchto zásahov odborne spôsobilé a môžu používať len registrované a zdravotne bezpečné prípravky. Vo všeobecnosti sa odporúča umyť postriekané poľnohospodárske plodiny z danej oblasti pred konzumáciou pitnou vodou.

Zhovárala sa Mária Pietová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať