Brusel predstavil Priemyselný plán Zelenej dohody, skladá sa zo štyroch pilierov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska komisia vlajka parlament unia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) v stredu predstavila Priemyselný plán Zelenej dohody. Chce ním zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho priemyslu s nulovými emisiami a podporiť rýchly prechod na klimatickú neutralitu.

Cieľom plánu je poskytnúť podpornejšie prostredie pre zvýšenie výrobnej kapacity Európskej únie (EÚ) pre technológie a produkty s nulovými emisiami, ktoré sú potrebné na splnenie ambicióznych cieľov Európy v oblasti klímy, informuje EK v tlačovej správe.

Nulové emisie

Plán je založený na štyroch pilieroch. Prvý je zameraný na predvídateľné a zjednodušené regulačné prostredie. V tejto súvislosti EK navrhne zákon o priemysle s nulovými emisiami, ktorý by mal identifikovať ciele pre priemyselnú kapacitu s nulovými emisiami a poskytnúť regulačný rámec vhodný na jej rýchle zavedenie.

Rámec doplní zákon o kritických surovinách s cieľom zabezpečiť dostatočný prístup k materiálom, ktoré sú životne dôležité pre výrobu kľúčových technológií, a reforma dizajnu trhu s elektrinou, aby spotrebitelia mohli profitovať z nižších nákladov na obnoviteľné zdroje.

Investície a financovanie

Druhý pilier plánu má urýchliť investície a financovanie výroby čistých technológií v Európe. Komisia sa snaží zaručiť rovnaké podmienky v rámci jednotného trhu a zároveň uľahčiť členským štátom poskytovanie potrebnej pomoci na urýchlenie ekologického prechodu.

Na tento účel bude Komisia konzultovať s členskými štátmi zmenený a doplnený dočasný rámec štátnej pomoci pre krízy a prechod, zreviduje všeobecné nariadenie o skupinových výnimkách so zreteľom na zelenú dohodu a prispeje k zefektívneniu a zjednodušeniu schvaľovania dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu.

Existujúce fondy EÚ

Komisia sa tiež snaží uľahčiť využívanie existujúcich fondov EÚ na financovanie inovácií, výroby a zavádzania čistých technológií a okrem iného plánuje navrhnúť Európsky fond suverenity. V stredu tiež EK prijala nové usmernenia o plánoch obnovy a odolnosti, v ktorých vysvetľuje proces úpravy existujúcich plánov a spôsoby prípravy kapitol plánu REPowerEU.

Ďalší pilier je postavený na zdokonaľovaní zručností. Na rozvoj zručností pre zelený prechod zameraný na ľudí napríklad EK navrhne zriadiť špeciálne akadémie, aby zaviedli programy na zvyšovanie zručností a rekvalifikáciu v strategických odvetviach.

Dodávateľské reťazce

Posledný pilier je zameraný na otvorený obchod pre odolné dodávateľské reťazce. Ako uvádza EK, tento pilier sa týka globálnej spolupráce a toho, aby obchod fungoval pre zelenú transformáciu na základe zásad spravodlivej hospodárskej súťaže a otvoreného obchodu, pričom bude stavať na záväzkoch s partnermi EÚ a na práci Svetovej obchodnej organizácie.

Komisia bude preto pokračovať v rozvíjaní siete dohôd o voľnom obchode a iných foriem spolupráce s partnermi na podporu ekologického prechodu, zváži vytvorenie „Klubu kritických surovín“, ktorý by spojil spotrebiteľov surovín a krajiny bohaté na zdroje s cieľom zabezpečiť globálnu bezpečnosť dodávok, aj vznik priemyselných partnerstiev pre čisté technológie a nulové emisie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)