Ekologické inovácie: Slovensko vyrába z cigaretových ohorkov asfalt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Closeup of female hand throwing cigarette butt into a metal trash can in a city park.
Close-up of a female hand throwing a cigarette butt into a metal trash can in a city park. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa stáva lídrom v oblasti ekologických inovácií vďaka novému prístupu k recyklácii. Hlavné mesto Slovenska – Bratislava – v spolupráci so odpadovou spoločnosťou OLO, SPAK-EKO a EcoButt, vytvorilo významný projekt, ktorý sa má sústrediť na zber cigaretových ohorkov na podujatiach v Bratislave, s cieľom recyklovať ich ako prímes do asfaltových ciest.

Prečo predstavujú cigaretové ohorky hrozbu pre životné prostredie?

Cigaretové ohorky predstavujú vážny problém pre životné prostredie, pretože sú jedným z najčastejších druhov odpadov na svete. Obsahujú množstvo toxických látok, ako sú nikotín, decht a ťažké kovy, ktoré kontaminujú vodu a pôdu.

Toto chemické znečistenie je obzvlášť škodlivé pre vodné ekosystémy, kde ohorky ohrozujú rôzne formy morského a sladkovodného života. Navyše ich rozklad v prírode trvá veľmi dlho. Odhaduje sa však, že iba tretina cigariet z 18 miliárd končí v koši.

Woman extinguishing cigarette in glass ashtray
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Z cigariet má byť asfalt

Spolupráca magistrátu hlavného mesta s mestským podnikom Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) a spoločnosťami SPAK-EKO a.s. a EcoButt s.r.o. smerovala k zavedeniu špeciálnych nádob od roku 2024 na zber cigaretových ohorkov na bratislavských podujatiach, ktoré majú podporovať ekológiu.

Tieto opatrenia sú zamerané na zlepšenie spracovania odpadu a vytvorenie zodpovednejšieho prístupu k likvidácii cigaretových odpadkov. Filtre z cigaretových ohorkov sa budú recyklovať na acetyl-celulózové vlákna, ktoré majú byť prímesou v asfalte.

Firmy spustili pilotný zber ohorkov počas vianočných trhov firmy. Umiestnili na ulice špeciálne kontajnery určené na zber štandardných cigariet, ako aj filtrov, ktoré sa nachádzajú v moderných zariadeniach na zahrievanie tabaku, ako sú vapes.

„Od roku 2024 budú špeciálne nádoby na zber ohorkov súčasťou podujatí v hlavnom meste. Akcie pod záštitou primátora Bratislavy budú mať tieto nádoby k dispozícii automaticky,“ uvádza firma OLO.

Used cigarettes that are thrown carelessly
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Kde tento nápad vznikol?

Slovensko sa prvýkrát dostalo do centra pozornosti svetovej ekologickej komunity vďaka inovatívnemu využitiu cigaretových ohorkov pri výrobe asfaltu, vďaka vizionárovi Hubertovi Repáňovi zo Žiaru nad Hronom. Prvá cesta z recyklovaných cigaretových ohorkov vznikla práve v tomto meste a je svetovým unikátom.

Hlavná myšlienka využitia cigaretových ohorkov pri výrobe asfaltu pochádzala z vedeckej štúdie, ktorá uvádzala, že vlákna bežne používané v asfalte môžu byť nahradené vláknami z filtrov cigariet.

Woman throws her cigarette butt into a metal trash can in a city park
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať