Francúz navrhol stromy, na ktorých „rastie“ elektrina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúz navrhol stromy, na ktorých „rastie" elektrina
Foto: www.dailymail.co.uk

Tvrdenie, že elektrina nerastie na stromoch, sa vďaka novému návrhu francúzskeho tímu dizajnérov pomaly stane minulosťou. Nedávno predstavili prototyp umelých stromov, ktoré vďaka drobným turbínam ukrytým v tvare zelených listov využívajú silu vetra na výrobu elektrickej energie. Nápad na jednoduchý a pritom efektívny dizajn, ktorý skrsol v hlave Parížana Jérôme Michaud-Larivièra pred tromi rokmi, v týchto dňoch dostáva záverečné kontúry.

Energia na stromoch

Francúz navrhol stromy, na ktorých „rastie" elektrina
Foto: www.dailymail.co.uk

„Sedel som na námestí a zrazu som zbadal, ako sa lístie na stromoch chveje, hoci vôbec nefúkal vietor. Tá energia však musela odniekiaľ prísť a musela sa dať premeniť na watty,“ uviedol Michaud-Larivière o svojich začiatkoch.

Francúz následne začal pracovať na dizajne veterných turbín, ktoré by mohli stáť v každej záhrade či mestskom parku. Výsledkom je Wind Tree – veterný mlyn v tvare stromu, ktorý má v listoch „ukryté“ malé turbíny s unikátnymi vlastnosťami. Ich výhodou je, že dokážu produkovať energiu bez ohľadu na to, z ktorej strany fúka vietor a Parížan tvrdí, že neprodukujú žiaden hluk, vďaka čomu môžu stáť aj pred domom na záhrade.

Tichý a efektívny

Po troch rokoch práce Francúz so svojím tímom predstavili osem metrov vysoký prototyp, ktorý „zasadili“ v obci Pleumeur-Bodou na severozápade Francúzska. Tu prebiehajú posledné testy „veterných stromov“, ktoré by neskôr mohli zaplniť aj mestské centrá.

Strom, ktorého cena sa bude pohybovať okolo 30-tisíc eur, dokáže vyrábať energiu už pri rýchlosti vetra 7,2 km za hodinu a Michaud-Larivière tvrdí, že je tak účinnejší až dvojnásobne viac dní než bežné veterné turbíny. Inštalovať sa ho oplatí na miestach, kde vietor ročne dosahuje priemernú rýchlosť 12,5 km za hodinu.

Umelý strom by tak v mestách mohol dodávať elektrinu do pouličných osvetlení alebo do staníc na nabíjanie elektromobilov.

Francúz navrhol stromy, na ktorých „rastie" elektrina
Foto: www.dailymail.co.uk

Odvážne plány

Hoci dizajnér nepopiera, že vo výške nad 50 metrov fúka stabilnejší vietor, vyžaduje si zároveň obrovské a hlučné stroje, ktoré je potrebné stavať ďaleko od ľudských obydlí. Umelé stromy svojou kompaktnosťou riešia hneď niekoľko problémov naraz a mohli by byť kombinované aj s geotermálnou energiou či fotovoltickými článkami a pomôcť tak pri stavbe energeticky sebestačných obydlí.

„V budúcnosti by som chcel vytvoriť dokonalý strom, ktorý by mal listy s prírodným tkanivom, korene, ktoré by tvorili geotermálnu energiu a kôru, ktorá by bola pokrytá fotocitlivými bunkami,“ prezradil dizajnér.

Wind Tree sa v prípade úspechu testov dostane na trh už začiatkom budúceho roka.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať