Zmeny v klíme: Ľuďom sa podarilo posunúť zemské póly. Aké sú príčiny?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Zmeny v rozložení podzemnej vody na planéte v rokoch 1993 až 2010 stačili na to, aby sa zemské póly posunuli o 80 centimetrov. Upozornil na to portál New Scientist.

Čo je to polárny drift a ako vplýva na zemské póly?

Polárny drift zapríčiňuje posúvanie zemských pólov v dôsledku zmien magnetického poľa. Každý rok sa prirodzene póly posúvajú o niekoľko centimetrov, avšak na tieto pohyby zásadne vplývajú aj iné faktory.

Časť tohto polárneho putovania je spôsobená prírodnými príčinami a póly sa pohybujú aj v dôsledku zmien v rozložení hmoty na planéte, v dôsledku pohybu vody a v dôsledku striedania ročných období.

„K polárnemu driftu prispieva viacero faktorov a všetky sa vyhodnocujú,“ uviedol vedec Clark Wilson z Texaskej univerzity v Austine pre portál New Scientist, ktorý skúmal ako zmeny v rozložení vody ovplyvnili posúvanie pólov.

Earth observation from the space.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Aké sú hlavné príčiny putovania pólov?

Svoju úlohu zohráva napĺňanie nádrží a čerpanie podzemnej vody, ako aj klimatické zmeny, ktoré spôsobujú topenie ľadovcov a následné zvyšovanie hladiny morí. V priebehu približne dvoch desaťročí sme odčerpali zo zeme toľko vody, že sa posunuli zemské póly takmer o meter.

Wilson tvrdí, že je to spôsobené najmä veľkými vrstvami vody nachádzajúcimi sa v stredných zemepisných šírkach, ktoré majú najväčší vplyv na polárny drift.

Hand holding water in pond
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Vinníkmi sme aj my

Zistenie, že sa kvôli nám posunuli zemské póly reflektuje, aké množstvo vody ľudia odčerpali. Nie je dôležité presné číslo ale fakt, že objem vody musel byť skutočne gigantický, aby ovplyvnil polárny drift Zeme. Čerpanie podzemnej vody sa v 21. storočí zrýchlilo čiastočne v dôsledku sucha spôsobeného zmenou klímy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať