Ktorá krajina v Európe má prvenstvo vo využívaní solárnej energie a ako sme na tom my?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solar power farm in the evening.
Solar power farm in the evening, West Sussex, UK. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Solárna fotovoltaika je jednou z nákladovo najefektívnejších technológií na výrobu elektrickej energie, a preto sa jej využívanie na celom svete rozširuje. Celosvetová kapacita fotovoltaiky vzrástla z približne piatich gigawattov v roku 2005 na približne 1,18 terawattov v roku 2022, čo predstavuje zhruba 23% nárast. Ako je na tom Európa a Slovensko?

Čo je to solárna energia a odkiaľ sa získava?

Solárna energia je typ obnoviteľnej energie, ktorá sa získava priamym prevodom slnečného žiarenia na elektrinu. Hlavným zdrojom solárnej energie je Slnko. Na získavanie tejto energie sa najčastejšie používajú solárne panely, ktoré sú zložené z polovodičových materiálov.

Keď na tieto panely dopadne slnečné svetlo, vzniká elektrický prúd vďaka procesu známemu ako fotovoltaický efekt. Solárna energia je čistá, udržateľná a stáva sa stále populárnejšou ako alternatíva k fosílnym palivám, pretože pri jej výrobe nedochádza k emisiám skleníkových plynov.

Nemecko má prvenstvo v Európe

Podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie z roku 2022, malo Nemecko inštalovanú fotovoltickú kapacitu približne 67 gigawattov, čo z neho robí európsku krajinu s najväčším potenciálom solárnej energie.

V rokoch 2013 až 2022 vykazovala fotovoltaická kapacita Nemecka priemerný ročný rast približne šesť percent. Šampiónom v raste solárnych kapacít je Poľsko, ktorému sa od roku 2013 darí zvyšovať svoje kapacity o 137 percent ročne.

Foto: https://www.statista.com/
Foto: https://www.statista.com/

Vo svete dominuje Čína

V celosvetovom meradle dosiahla kapacita inštalovaných a do siete pripojených fotovoltických systémov v roku 2022 približne jeden terawatt alebo 1 000 gigawattov. To predstavuje približne tretinu kapacity všetkých obnoviteľných zdrojov energie alebo približne 12 percent celkovej kapacity na výrobu elektrickej energie.

K rozšíreniu solárnej kapacity v tomto roku najviac prispela Čína. Na túto východoázijskú krajinu pripadla približne tretina inštalovanej kapacity obnoviteľných energií a približne 57 percent celosvetovej kapacity solárnej energie.

Foto: https://ourworldindata.org/
Foto: https://ourworldindata.org/

Ako je na tom so solárnou energiou Slovensko?

Na Slovensku je využitie solárnej energie významnou súčasťou snaženia o diverzifikáciu zdrojov obnoviteľnej energie. Technicky využiteľný potenciál slnečnej energie bol stanovený na 9.450 GWh / 34.000 TJ ročne, čo predstavuje po biomase druhý najväčší technický potenciál pre Slovensko.

Napriek týmto snahám a značnému potenciálu solárnej energie, sa jej využitie na Slovensku v posledných rokoch drží na stabilnej úrovni bez výrazného nárastu. Tento trend ja kontrastný s vývojom v iných krajinách Európskej únie, kde solárna energia dosahuje rekordy v oblasti výroby a využitia.

Za rok 2022 malo Slovensko inštalovanú fotovoltickú kapacitu približne 0,54 gigawattov. Čo je v porovnaní s našimi susedmi značne menej.

Foto: https://ourworldindata.org/
Foto: https://ourworldindata.org/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať