Ktoré slamky sú najekologickejšie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Closeup image of a woman drinking coffee in stainless steel cup
Closeup image of a woman drinking coffee in stainless steel cup Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa portálu BBC, v dôsledku odporu proti jednorázovým plastom rastie trh so slamkami vyrobených z alternatívnych surovín – papiera, kovu, skla a rastlín. Ktorá z nich je ale najmenej škodlivá voči životnému prostrediu? 

Papierové slamky nie sú až také neškodné

Určite ste sa s tým už stretli – objednáte si smoothie k obedu, rannej ľadovej káve alebo piatkovému koktailu a príde vám s pestrofarebnou papierovou slamkou. Po niekoľkých dúškoch sa však povrch slamky rýchlo rozpustí a donúti vás vypiť si drink bez nej.

Papierové slamky sa stali všadeprítomným artiklom v baroch a prevádzkach rýchleho občerstvenia, pretože reštaurácie sa v reakcii na odpor spotrebiteľov snaží úplne zbaviť plastových slamiek.

Nedávna štúdia poukázala na potenciálny problém. Zistilo sa, že papierové slamky, ktoré hodnotili výskumníci z belgickej univerzity v Antverpách, obsahujú viac „večných chemikálií“ – per- a polyfluóralkylových látok alebo PFAS – ako plastové. Tieto dlhodobo pôsobiace PFAS môžu zostať v životnom prostredí desiatky rokov, môžu kontaminovať zásoby vody a spájajú sa s celým radom zdravotných problémov.

Vedci, ktorí sa podieľali na tejto štúdii, tvrdia, že jej výsledky naznačujú, že papierové slamky – spolu s ich bambusovými náprotivkami, ktoré tiež obsahovali PFAS – nie sú nevyhnutne udržateľnejšou alternatívou plastov. Vyššie hladiny navždy obsiahnutých chemikálií by sa podľa nich mohli považovať za otáznik nad tým, do akej miery sú tieto alternatívy „biologicky rozložiteľné“.

Striped paper straws in glass
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Slamky tvoria len malú časť plastového odpadu

Keď sa prechádzate po pláži, plastové slamky sú jedným z najčastejších druhov odpadu, ktoré vidíte. Podľa nedávneho prieskumu, na pláži na pobreží indického štátu Gudžarát v Arabskom mori tvorili 9 % odpadu. V skutočnosti však tvoria len malú časť plastového odpadu, ktorý sa dostane do životného prostredia.

Odhaduje sa, že na celom svete sa ročne vyprodukuje približne 380 miliónov ton plastového odpadu, pričom približne 23 miliónov ton z neho sa dostane do životného prostredia. Odhaduje sa, že približne 1,7 milióna ton z tohto množstva skončí ročne v oceáne, hoci iné štúdie uvádzajú číslo v rozmedzí od 4,8 do 12,7 milióna ton.

Z 380 miliónov ton vyprodukovaného plastového odpadu približne 43 miliónov ton pochádza zo spotrebiteľských výrobkov, ktoré zahŕňajú jednorazové plasty z potravinárskeho a nápojového priemyslu. Približne 14 miliónov ton z toho, teda 3,7 % celkového plastového odpadu, tvorí polypropylén, hlavný materiál používaný v plastových slamkách.

Gettyimages 1287593521 170667a.jpg
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Slamky s opakovateľným použitím sú najlepšou voľbou

Ak chcete naďalej používať slamky  alebo ich musíte používať z dôvodu zdravotného postihnutia – Jackie Nuñez, zakladateľka organizácie The Last Plastic Straw a manažérka Plastic Pollution Coalition – navrhuje zvoliť si opakovane použiteľné, neplastové slamky. Kovové a sklenené slamky sú oveľa bezpečnejšie a vydržia dlhšie ako plastové, ale aj tie majú svoje neváhody. Podľa jednej štúdie je sklenená slamka zodpovedná za 44-krát viac emisií skleníkových plynov v porovnaní s plastovou, zatiaľ čo slamky z nehrdzavejúcej ocele emitujú 148-krát viac.

Bambusové slamky sú lepšie, ale stále produkujú 27-krát viac oxidu uhličitého ako plastové. Iná štúdia v Južnej Afrike zistila, že by ste museli použiť sklenenú slamku 23 až 39-krát a slamku z nehrdzavejúcej ocele 37 až 63-krát, aby ste neutralizovali vplyv na životné prostredie. Dobre vyrobená slamka na opakované použitie bude dokonale fungovať stovky opakovaných použití.

Gettyimages 1148105963 170667a.jpg
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať