Táto metropola bude tento rok hlavným "zeleným" mestom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aerial drone view of sunrise over Turia Gardens, a riverbed turned into a park, in Valencia, Spain
Aerial drone view of sunrise over Turia Gardens, a riverbed turned into a park, in Valencia, Spain Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Španielske mesto Valencia sa oficiálne stáva Európskym zeleným hlavným mestom 2024. Plánuje zorganizovať viac ako 400 aktivít a podujatí, ktorých hlavným cieľom by bolo zvýšiť povedomie o  kríze znečistenia, straty biodiverzity a klimatických zmien, čím by povzbudilo ľudí aktívnejšie prispievať k ochrane životného prostredia, uvádza portál Európskej komisie.

Dôraz na spoločenskú zodpovednosť

Heslo, ktoré má tento projekt zvidietľniť sa nazýva „Spoločná misia“. Mestské orgány majú v pláne spolupracovať s obyvateľmi na dosiahnutí cieľov v oblasti klimatickej neutrality a životného prostredia. Vďaka tomu sa stala lídrom v prechode na udržateľnosť a zdrojom inšpirácie pre ostatné európske mestá.

Európska komisia začala udeľovať ocenenie „Európske zelené hlavné mesto“ prvý krát v roku 2010, s cieľom podporiť mestá, aby sa stali ekologickejšími a čistejšími a aby zlepšili kvalitu života svojich obyvateľov. Približne 75 % obyvateľov Európy žije v mestách a mestských oblastiach. Mnohé mestá zohrávajú vedúcu úlohu pri riadení spoločenských zmien potrebných pri ochrane životného prostredia. Sú kľúčovými aktérmi pri implementácii európskej zelenej dohody na miestnej úrovni.

View of the sea from a height. Peñíscola, Castellón, Spain. Beautiful view of the sea and the bay.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ktoré mestá tento titul už získali?

Ocenenie Európske zelené hlavné mesto sa udeľuje mestám nad 100 000 obyvateľov. Od roku 2010 ju Európska komisia udelila týmto mestám: Vilnius (2025), Valencia (2024), Tallinn (2023), Grenoble (2022), Lahti (2021), Lisabon (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018), Essen (2017), Ľubľana (2016), Bristol (2015), Kodaň (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) a Štokholm (2010).

V roku 2015 bol zavedený aj titul „Európsky zelený list“ pre menšie mestá od 20 000 do 100 000 obyvateľov, pričom doteraz ho získalo sedemnásť víťazov. V roku 2024 získali tituly slovinské mesto Velenje a Treviso v Taliansku.

Treviso, Italy.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Dohoda podporuje ekológiu v mestách

Ambiciózne mestá, ktoré chcú zlepšiť svoje životné prostredie, môžu tiež podpísať „dohodu o zelenom meste“. Tento systém pomáha mestám pri monitorovaní ich pokroku v oblasti čistého ovzdušia, zdravej vody, odpadového a hlukového hospodárstva, ako aj mestskej zelene, a to aj tým, že uľahčuje výmenu osvedčených postupov s inými mestami.

Concept of sustainable energy solution in beautifull sunset backlight. Frameless solar panels, battery energy storage facility, wind turbines and big city with skycrapers in background. 3d rendering.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať