Znečistená dažďová voda spôsobuje v mestách problémy. Môžu pomôcť mušle?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Znečistená dažďová voda spôsobuje v mestách problémy, môžu pomôcť mušle?
Ilustračné foto: unsplash.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V dnešných mestách je čoraz väčším problémom znečistená dažďová voda. Ľudia hľadajú inovatívne riešenia na odstránenie zistených nebezpečných látok z mestského odtoku a pretekajúcej kanalizácie. Jedným z najnovších prístupov je použitie mušlí na filtráciu tejto vody.

Mušle ako filtračné zariadenie

Neďaleko belgického mesta Gent sa v obci Wetteren realizuje experiment, v ktorom sa vedci snažia znížiť znečistenie dažďovej vody pomocou mušlí. Milióny mušlí zo Severného mora filtrujú vodu, ktorá počas dažďa steká zo strechy nákupného centra a parkoviska. Škrupiny pod povrchovým odtokom slúžia ako prirodzené čistiace stanice. Prefiltrovaná voda sa tak potom dá využiť na zavlažovanie verejných záhrad.

StopUP: Projekt bojujúci so znečistenou vodou

Tento experiment je súčasťou inovatívneho výskumného projektu StopUP, ktorý je financovaný EÚ. Jeho cieľom je nájsť spôsoby, ako zabrániť dažďovým vodám prenášať znečisťujúce látky do potokov, riek a jazier. Tento projekt, koordinovaný profesorom Thomasom Wintgensom z RWTH Aachen University, sa zameriava na technológie a metódy, ktoré by mohli znížiť znečistenie dažďovou vodou v mestách.

Výzvy s búrkovou vodou v EÚ

Hoci 98 % obyvateľstva EÚ má prístup k základným hygienickým potrebám a 90 % komunálnych odpadových vôd sa čistí v súlade s európskymi normami, znečistenie stále predstavuje veľký problém. Európska environmentálna agentúra uvádza, že v Európe má 38 % povrchových vôd rôzne formy znečistenia, čo má priamy vplyv na ľudské zdravie a ekosystémy. „Aj keď sa v EÚ dosiahol veľký pokrok v čistení odpadových vôd, vplyv zvyškových emisií pochádzajúcich z mestskej dažďovej vody a pretečenia kanalizácie je stále veľký,“ povedal Wintgens.

Inovácie v oblasti hlavnej vody

StopUP, v spolupráci s mnohými univerzitami a firmami, vyvíja technológie, ktoré sa snažia najskôr nájsť zdroj znečistenia a potom na základe toho daný problém riešiť. Medzi typické znečisťujúce látky patria dusičnany, uhľovodíky, ťažké kovy a mikrobiálne kontaminanty.

Problém znečistených dažďových vôd zhoršuje aj klimatická zmena. Silnejšie búrky a záplavy, či naopak extrémne suchá. To všetko nás núti nájsť riešenia, ktoré nielen chránia naše životné prostredie, ale aj zlepšujú kvalitu nášho života.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať