Klimatická aktivistka Greta Thunbergová získala alternatívnu Nobelovu cenu

Greta Thunbergová
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Foto: archívne, SITA/AP.

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová je jednou zo štyroch osôb, ktoré tento rok získali Ceny za správny život (Right Livelihood Awards), označované tiež ako alternatívne Nobelove ceny.

Nominovaná na Nobelovu cenu za mier

Nadácia v stredu oznámila, že Thunbergovú ocenili „za presadzovanie politických požiadaviek na urgentné kroky v súvislosti s klimatickými zmenami“.

Nadácia uviedla, že 16-ročná aktivistka, ktorá je nominovaná aj na Nobelovu cenu mieru, „zosobňuje predstavu, že každý má silu niečo zmeniť. Jej príklad inšpiroval a podnietil ľudí zo všetkých oblastí života, aby žiadali politické činy“.

Cenu založil Jakob von Uexkull

Okrem Grety si ceny odnesie aj Davi Kopenawa a jeho organizácia Hutukara Associacao Yanomami zasadzujúca sa za ochranu Amazonského pralesa, marocká ľudskoprávna aktivistka Aminatú Hajdarová a čínska právnička bojujúca za práva žien Kuo Ťien-mej.

Cenu založil v roku 1980 švédsko-nemecký filantrop Jakob von Uexkull, aby ňou ocenil úsilia, ktoré podľa neho Nobelova nadácia ignoruje. Každý zo štyroch laureátov dostane k cene milión švédskych korún (93-tisíc eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Greta Thunberg