KLIMATOLÓG: Nedá sa povedať, že júl je studený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavel Faško
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško počas rozhovoru pre agentúru SITA. Bratislava, 26. júl 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – „Aktuálne počasie na Slovensku je v norme. Ľudia si len odvykli, že počasie je až také premenlivé, pretože v posledných rokoch sa vyskytlo veľa takých liet, kedy bývalo dlhodobo teplo. Horúčavy trvali aj viac ako desať dní a vôbec vtedy nepršalo – to však pre nás nie je štandard. Je to skôr typické pre južnejšie krajiny ako Taliansko, Grécko alebo Bulharsko, ale nie Slovensko,“ tvrdí klimatológ Pavol Faško z Slovenského Hydrometeorologického Ústavu (SHMÚ). „V žiadnom prípade sa nedá povedať, že tento júl je studený,“ zdôraznil klimatológ.

V posledných dňoch počasie na Slovensku síce nebolo veľmi príjemné, no podľa klimatológa Faška to netrvá až tak dlho, aby sme povedali, že leto v tomto roku už skončilo. „Vôbec nie je pravdou, že toto leto máme najchladnejší júl v celej histórii meteorologických meraní. Júl je úplne teplotne normálny,“ konštatuje Faško.

„Keď si zoberieme minimálne denné teploty, tak ani zďaleka nie sú také nízke, ako sú rekordné hodnoty z histórie,“ dodáva. Napríklad v Bratislave ani raz neklesla teplota pod 10 stupňov, pričom najnižšie hodnoty zaznamenané v júli boli jednoznačne jednociferné.

Najnižšia teplota vzduchu bola nameraná v Bratislave na letisku v roku 4. júla 1962, kedy bolo 4,4 stupňov. Klimatológ tvrdí, že je to naozaj obrovský rozdiel oproti tým minimám, ktoré dnes dosahujú viac ako desať stupňov. „Preto netreba tak rýchlo reagovať na situácie, keď počas leta dôjde k ochladeniu. V našich podmienkach je to normálne, keď v lete nie je len teplo a nie je len slnečné počasie,“ konštatoval Pavol Faško.

Na druhej strane uznal, že aktuálne teplotné výkyvy sa vymykajú štandardu. Pre počasie u nás je typická aj premenlivosť, ale nie veľmi výrazné výkyvy. „Rozkolísanosť teplôt v minulosti nebola taká výrazná. To sa stalo napríklad tento júl, keď sme mali v Bratislave 34 stupňov, ale teplota vzduchu vzápätí klesla na úroveň 15 stupňov.

Rozdiely skoro 20 stupňov u tej istej charakteristiky teploty vzduchu v minulosti neboli až také bežné, no teraz je to pomerne pravidelné. Ešte výraznejšie je to v zime,“ povedal Faško.
Shmu
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Spôsobené je to podľa Faška globálnym otepľovaním. Procesy, ktoré sa dejú atmosfére majú v súčasnosti k dispozícii viac energie ako v minulosti. V dôsledku toho vzniká nielen väčšia premenlivosť, ale aj zrážky vo všeobecnosti.

Pomerne časté toto leto sú aj búrky. „Bežná kvóta, ktorá by mala byť naplnená v priebehu leta už bola prekonaná. Búrky v priebehu tohto leta však ešte určite budú. To čo bude ďalej, bude určite nad hranicou normálu pre výskyt búrok u nás,“ uviedol Faško.

Či to bude rekordná hodnota si klimatológ nedovolili odhadnúť. Skonštatoval len, že je ich je mimoriadne veľa. V júni napríklad iba počas štyroch dní na Slovensku nikde nepršalo, čo je dosť zvláštne.

Leto nekončí

Leto sa ešte nekončí, ako sa mnohí nazdávajú. „Teplota vzduchu toto leto ešte určite dosiahne tropické hodnoty,“ povedal dnes pre agentúru SITA klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Otepliť sa má ešte tento týždeň. „Treba trpezlivo počkať, kedy začne svietiť slnko, ktoré bude prehrievať vzduch a potom sa počasie začne zlepšovať,“ ubezpečuje Faško.

Zdôraznil však, že nemôžeme očakávať také náhle oteplenie, aké sme zažili na začiatku mesiaca, keď bolo chladno a potom sa zrazu oteplilo. „Vtedy bolo oteplenie naozaj rýchle. Do dvoch dní sa teplota vrátila na typicky letné hodnoty. Teraz sa to tak už nestane, pretože viac pršalo a ochladenie trvalo oveľa dlhšie,“ uviedol Faško.

Vzostup teploty podľa neho bude síce citeľný, pretože hneď v prvých dňoch by teplota na juhozápadnom Slovensku mala dosiahnuť 25 stupňov a postupne bude stále viac stúpať. Deň sa však začne výrazne krátiť a noc sa začne predlžovať. Aj keď cez deň bude svietiť slnko, ktoré bude ohrievať zemský povrch aj vzduch, v noci však vzduch opäť vychladne.
SHMU
Foto: SITA/Nina Bednáriková

„Teraz nastane obdobie, keď cez deň bude ešte teplo, noci však budú chladné. Večer, v noci a ráno vzduch vychladne a proces otepľovania bude pomalší. Ľudia musia počítať s tým, že keď budú večer vonku, budú sa musieť obliecť. Teploty vzduchu sa už nebudú držať na úrovni 25 stupňov a viac do 22. hodiny,“ tvrdí Faško.

Optimálne obdobie leta podľa klimatológa sa teda už skončilo, no na druhej strane je august stabilnejší. Výkyvy už nebudú také výrazné ako boli teraz.

Klimatológ upozornil, že najmä medzi 10. a 15. augustom môžeme očakávať aj tropické hodnoty.

„Toto obdobie sa zvykne nazývať aj ako druhý vrchol leta alebo niekedy aj najteplejšie obdobie leta. Vtedy niekedy zvykne byť aj veľmi teplé až horúce počasie, ktoré sa vyznačuje stabilitou a práve vďaka tomu sa teplota dostane vysoko. Cez deň sa teda bude dať ešte aj kúpať, ale voda sa bude ohrievať pomaly. Nebude to taká teplá voda ako bola v minuloročnom júli, keďže počas chladnej noci voda vychladne,“ povedal na záver Faško.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav