Kližan nestačil na Melzera, Rakúsko - SR 1:1

Bez názvu
Martin Kližan Foto: SITA/AP

BAD GLEICHENBERG 5. marca (WEBNOVINY) – Stav stretnutia Rakúsko – Slovensko v 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 tenisových reprezentačných družstiev mužov je po prvom dni nerozhodný 1:1. Bod pre Slovákov získal v úvodnej dvojhre Lukáš Lacko, ktorý zdolal domácu dvojku Daniela Köllerera za 178 minút 2:6, 6:2, 7:6 (5), 6:3. O rakúske vyrovnanie sa v súboji dvoch ľavákov podľa predpokladov postaral prvý domáci hráč Jürgen Melzer, ktorý si poradil s menej skúseným Martinom Kližanom za 133 minút 6:3, 6:3, 7:5. Slovenský tenista (200. v rebríčku ATP), ktorý odohral iba svoju druhú dvojhru v Davisovom pohári, v závere stretnutia odvrátil oveľa skúsenejšiemu 28. hráčovi sveta postupne až päť mečbalov, ale na šiesty už bol prikrátky.

„V prvom rade mi išlo o to, aby som nebodaj nedostal ´nakladačku´ od hráča, ktorý je v rebríčku oveľa vyššie. Odohral som napokon vyrovnaný zápas s tenistom svetových kvalít. Mal som veľa šancí, ktoré som nevyužil, najmä stav 4:1 v treťom sete a brejkbaly na zvýšenie tohto náskoku. Melzer vtedy dvakrát dobre podal a ja som raz zbytočne pokazil forhend. Ukázalo sa, že Rakúšan je oveľa skúsenejší, v rozhodujúcich okamihoch vedel zapnúť a vyvarovať sa chýb,“ skonštatoval Martin Kližan. „Jürgen Melzer mal určité problémy najmä ku koncu zápasu, pretože dvorec bol pomalší, než sme predpokladali, a Martin Kližan zahral nad očakávania. So stavom 1:1 sme spokojní a dal sa papierovo vopred vytušiť, hoci sme, pochopiteľne, dúfali, že by to mohlo byť aj 2:0 pre nás. Debutant Daniel Köllerer začal veľmi dobre, potom sa však Lukáš Lacko dostal do zápasu, aspoň čiastočne našiel rytmus a nášho hráča vari až príliš ovládli emócie – stratil potrebnú koncentráciu. Sobotňajšia štvorhra bude mimoriadne dôležitá, jej výsledok môže naznačiť rozhodnutie o postupujúcom,“ skonštatoval kapitán Rakúšanov Gilbert Schaller.

„Dúfal som, že prinajhoršom bude po piatku stav 1:1, takže som pomerne spokojný. Lukáš si zaslúži pochvalu. Po prvom sete už som mu veru až tak veľmi neveril, ale on našiel platný recept a dokázal v ňom vytrvať až do úspešného konca. Je vidieť, že v porovnaní s predchádzajúcimi vystúpeniami v Davisovom pohári nazbieral popri herných kvalitách aj potrebné sebavedomie, robí pokroky a napríklad returnoval lepšie, než som si ho pamätal. Ten jeho bod nás potešil. U Martina sme v kútiku duše dúfali, že by mohol prekvapiť. Je to žonglér s loptičkou a veľký bojovník. Vie zahrať fantastické údery, ale potrebuje vyspieť, aby nemal také citeľné výkyvy. Súper kvalít Melzera ich totiž dokáže využiť a v dôležitých momentoch zabrať,“ povedal slovenský kapitán Miloslav Mečíř. O význame sobotňajšej štvorhry uviedol: „Bude veľmi dôležitá, ale z prvého bodu sa nedá hneď preskočiť na postupový tretí, takže úspech ktoréhokoľvek páru ešte neprinesie rozhodnutie.“

Na sobotňajšiu štvorhru (15.00 h) nominovali kapitáni Gilbert Schaller a Miloslav Mečíř páry Julian Knowle, Jürgen Melzer, resp. Michal Mertiňák, Filip Polášek. V nedeľu od 13.00 h podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) budú bojovať jednotky oboch výberov Melzer a Lacko a potom dvojky Köllerer a Kližan. Nominácie na sobotu i nedeľu sa ešte môžu zmeniť.

Víťaz súboja Rakúsko – Slovensko nastúpi 17. – 19. septembra na play-off o svetovú skupinu ročníka 2011. Zdolaný bude v rovnakom termíne bojovať s niekým z tria Holandsko, Bielorusko a Taliansko o zotrvanie v „druhej lige“. Rakúsko figuruje na 20. priečke v daviscupovom rebríčku, Slovensku patrí 28. pozícia.

RAKÚSKO – SLOVENSKO 1:1 po piatkových dvojhrách

(Bad Gleichenberg, tvrdý povrch Opticourt v hale)

Piatkové dvojhry:

Daniel Köllerer – Lukáš Lacko 6:2, 2:6, 6:7 (5), 3:6 za 178 minút (38, 38, 67, 35)

Jürgen Melzer – Martin Kližan 6:3, 6:3, 7:5 za 133 minút (45, 37, 51)

Kližan začal súboj dvoch ľavákov bez rešpektu a v úvodných gemoch nebolo vidieť na kurte rebríčkový rozdiel 172 priečok v prospech Rakúšana. Kližan viedol 1:0, 2:1 aj 3:2, ale za tohto stavu už 20-ročný Slovák neuhral v prvom sete ani gem. Melzer premenil prvý setbal pokojným zakončením pri sieti po predchádzajúcom tlaku. V druhom sete si 28-ročný rodák z Viedne vybudoval náskok 3:1, keď jeho slovenský súper márne hľadal pokoj pri podaní a súperovi prenechal v sumáre s prvým dejstvom dovedna štyrikrát v rade svoj servis. Potom však Kližan zabral a po odvrátení štyroch brejkbalov vyrovnal na 3:3. Tento vzdor mu však dlho nevydržal, lebo zostávajúce hry prehral a Melzer čistou hrou zakončil druhý set rovnako ako prvý, teda v pomere 6:3. V treťom pokračovaní viedol bývalý juniorský šampión Roland Garros Kližan 3:0 a 4:1 (mal ešte aj štyri brejkbaly), ale skúsený Rakúšan otočil na 5:4. Za tohto stavu sa na radosť zaplnenej arény v Bad Gleichenbergu dostal k stavu 40:15 a dvom mečbalom, ale Kližan oba odvrátil a napokon vyrovnal na 5:5. Víťaz dvoch turnajov vo dvojhre na okruhu ATP Melzer vzápätí opäť prelomil Kližanov servis a na druhý pokus už dopodával zápas do víťazného konca. Nebolo to však hladko, hoci za stavu 40:0 sa to také zdalo. Kližan po famóznych víťazných úderoch odvrátil ešte tri mečbaly súpera, ale na celkovo šeisty už po kvalitnom servise Melzera nevedel z returnu odpovedať.