Kľúčom k úspechu je spolupráca so susedmi, zatvorenie hraníc vidí Kollár až ako poslednú možnosť

KOLLÁR: Navštívil obce na východnom Slovensku
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR

Zatváranie hraníc Slovenskej republiky by mala byť úplne posledná možnosť. Uviedol to predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) na nedeľňajšom stretnutí v rakúskej obci Grafenegg s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radekom Vondráčkom a predsedom Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgangom Sobotkom.

Lídri zákonodarných zborov na stretnutí v Slavkovskom formáte (S3) diskutovali predovšetkým o spoločnom postupe pri prekonávaní následkov pandémie COVID-19 a pokrízovej hospodárskej obnove v regióne, ale aj v Európskej únii. V tlačovej správe o tom informoval Odbor NR SR pre komunikáciu s médiami a verejnosťou.

Regionálne dohody prišli najrýchlejšie

Predstavitelia národných parlamentov sa zhodli na tom, že práve dohody na regionálnej úrovni boli s pohľadu boja proti ochoreniu COVID-19 najrýchlejšie, a to vďaka výmene epidemiologických dát i zdieľaniu skúseností a informácií týkajúcich sa verejného zdravia.

Šéf parlamentu Boris Kollár na rokovaní otvoril aj tému medziparlamentnej spolupráce formátu S3 najmä prostredníctvom európskeho či zahraničného výboru.

Predsedovia sa na rokovaní zhodli na zámere pokračovať v diskusiách s ďalšími partnermi po pozitívnej skúsenosti s historicky prvým stretnutím v rozšírenom formáte S3, ktoré sa uskutočnilo vo februári tohto roku na Bratislavskom hrade.

Spolupráca so susedmi je kľúčová

Neformálne stretnutie v obci Grafenegg v rámci súčasného rakúskeho predsedníctva S3 bolo v poradí už štvrtým v tomto parlamentnom formáte. Lídri parlamentov tak nadviazali na rokovanie lídrov zákonodarných zborov z februára tohto roka na Bratislavskom hrade.

„Trojstranná spolupráca Rakúska, Česka a Slovenska je pre nás veľmi dôležitá a má v sebe veľký potenciál pre ďalší rozvoj. Spolupráca so susedmi v regióne je kľúčom k úspešnej zahraničnej politike,“ povedal Kollár.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárRadek VondráčekWolfgang Sobotka