Kodaň vydala správu o útokoch, šéf tajnej služby odstúpil

Teroristické útoky v Kodani
Foto: SITA/AP

KODAŇ 7. mája (WEBNOVINY) – Šéf dánskej tajnej služby Jens Madsen rezignoval v stredu na svoj post len pár hodín pred tým, ako vláda zverejnila správu, v ktorej čiastočne kritizovala zásah polície pri dvoch smrteľných útokoch v Kodani vo februári tohto roku.

Ministerka spravodlivosti mala čo kritizovať

Madsen, ktorý bol šéfom dánskej bezpečnostnej a spravodajskej služby (PET) od januára 2014, uviedol, že v úrade prežil veľmi ťažké obdobie. Dánska ministerka spravodlivosti Mette Frederiksenová, ktorá zverejnia správu o dvoch krvavých útokoch v Kodani zo 14. a 15. februára, sa k rezignácii odmietla vyjadriť, vyhlásila však, že s prácou dánskej polície a PET je vo všeobecnosti spokojná, aj keď „nejaká jej kritika sa v správe objavuje“.

Obrazom: Vo februári sa stala Kodaň terčom dvoch útokov

Frederiksenová popísala akciu polície a tajnej služby v súvislosti s incidentom ako „dobre pripravenú, dobre organizovanú“, keďže strelca sa jej podarilo identifikovať v priebehu dvanástich hodín od prvého z útokov. Za príliš neskoré však označila rozmiestnenie policajtov pred synagógou až štyri hodiny po druhom útoku. „Je to celkom neuspokojivé a nedá sa to nijako vysvetliť,“ dodala.

Útoky v Kodani si vyžiadali niekoľko obetí

Dvadsaťdvaročný Omar Abdel Hamid El-Hussein bol už dávnejšie väzenskými úradmi označený za vyznávača islamua. PET sa však napriek týmto informáciám nedomnievala, že by mohol plánovať akýkoľvek útok. Z väzenia, kde si El-Hussein odpykával trest za pobodanie, ho prepustili len dva týždne pred útokmi.

El-Hussein spáchal v polovici februára dva smrtiace útoky a neskôr sám zahynul v prestrelke s príslušníkmi špecializovaného bezpečnostného útvaru. Terčom prvého útoku bolo kultúrne stredisko v centre Kodane, kde sa práve konal seminár o slobode prejavu za účasti švédskeho karikaturistu Larsa Vilksa – autora karikatúr proroka Mohameda vyvolávajúcich pobúrenie medzi moslimami.

Druhýkrát zaútočil strelec na strážnikov pred jednou z miestnych synagóg. Obeťami streľby boli 55-ročný dánsky dokumentarista Finn Norgaard a 37-ročný pracovník bezpečnostnej služby židovskej národnosti Dan Uzan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom