Koľko peňazí potrebovali na zotavenie cestovný ruch a gastro? Z koronadotácií čerpali milióny eur

COVID 19: Otvorenie terás gastro prevádzok
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Sektor cestovného ruchu a gastra čerpal zatiaľ najväčší objem z koronadotácií, a to 384 milióna eur, čo je vyše 17 percent z celkovej podpory.

Z tohto odvetvia je pritom v prvej desiatke prijímateľov iba prevádzkovateľ lyžiarskych stredísk, hotelov či akvaparku spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s.

Dotácie pre tisícky prijímateľov

Pomoc zo šiestich koronaschém využilo vyše 17-tisíc subjektov cestovného ruchu, podľa počtu viac ich bolo zo stavebníctva (32-tisíc), maloobchodu (20-tisíc) a služieb (18-tisíc). Spolu boli do augusta poskytnuté dotácie vo výške 2,23 miliardy eur pre 175-tisíc prijímateľov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Informovala o tom v utorok mimovládna organizácia Transparency International Slovensko na sociálnej sieti s odvolaním sa na údaje v aplikácii Koronadotácie, ktorú spolu s ňou vyvinulo Občianske združenie Alvaria.

Dáta o tržbách či ziskoch

Aplikácia poskytuje o prijímateľoch dotácií aj ďalšie dáta, napríklad o ich tržbách či ziskoch. Dátoví analytici z Alvarie spočítali aj to, že prepad tržieb medzi rokmi 2020 a 2019 medzi subjektami, ktoré dostali podporu, bol mediánovo viac ako 22 percent.

Štát zároveň za niečo vyše roka vyplatil firmám cez koronadotácie zhruba päť percent ich tržieb z roku 2019. Štát teda teoretickej mediánovej firme uhradil približne štvrtinu výpadku príjmov, o ktoré prišla najmä v súvislosti s koronakrízou. Ďalšiu pomoc mohli podnikatelia čerpať napríklad cez štátne úvery či bankové záruky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Tatry mountain resortsTIS Transparency International Slovensko