Kolumbijská vláda a povstalci spejú k mierovej dohode

Kolumbia, vojaci
Foto: ilustračné, SITA/AP

HAVANA/BOGOTA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Mierové rokovania medzi kolumbijskými vládnymi predstaviteľmi a zástupcami povstaleckého hnutia Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktoré prebiehali v kubánskej Havane s prestávkami takmer štyri roky, sa zjavne blížia k úspešnému záveru.

Podľa informácií svetových agentúr a internetových serverov, ktoré sa odvolávajú na dobre informované zdroje, sa obe strany už dohodli na texte dokumentu, ktorý by mali podpísať na sklonku septembra. Následne by jeho platnosť mali potvrdiť v októbri voliči v plebiscite.

Oficiálne by dosiahnutie dohody mal v noci na štvrtok SELČ oznámiť kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Vyjednávači v kubánskom hlavnom meste strávili posledné dni dolaďovaním detailov mierovej dohody, sčasti sedeli za rokovacím stolom až viac ako 18 hodín.

Jednou z otázok, ktorú riešili, bola ochrana ľavicových rebelov po zložení zbraní pred útokmi pravicových polovojenských jednotiek. Podobne sa hovorilo aj o možnostiach integrácie tých povstalcov, ktorí mali do činenia aj s obchodovaním s drogami. Ďalšou horúcou témou bolo financovanie mierového procesu v latinskoamerickej krajine a zabezpečenie 17 mierových zón na jej území, oblastí, v ktorých budú môcť legálne žiť niekdajší povstalci FARC.

Justičné otázky sa podarilo dohodnúť už skôr, asi štvrtina z 8000 povstalcov FARC môže rátať po podpísaní dohody s prepustením spoza mreží. Dohodnuté sú aj otázky trestných sadzieb, v ktorých sa ráta pre povstalcov s maximálne ôsmimi rokmi väzenia. Dohodu o prímerí dosiahli obe strany už na sklonku júna.

V uplynulých mesiacoch sa mierové rokovania prejavili aj na bilancii obetí po desaťročia pretrvávajúceho konfliktu v Kolumbii, keď tam zaznamenali najmenej civilných obetí, zabitých povstalcov a násilných akcií od začiatku ozbrojených bojov v roku 1964, informovalo Centrum pre štúdie o konfliktoch (CERAC).

Ozbrojené zrážky a prejavy násilia v Kolumbii si od 60. rokov minulého storočia vyžiadali viac ako 220.000 ľudských životov. Ďalších päť miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juan Manuel Santos